Ghana ostrzega przed Chinami

afryka.org Wiadomości Ghana ostrzega przed Chinami

Minister handlu Ghany, Alan Kyerematen twierdzi, że kraje afrykańskie powinny szukać rynku zbytu w Chinach, a nie stawać się takim rynkiem dla Chińczyków. Tylko w ten sposób unikną kolonialnej zależności od Pekinu, zainteresowanego wyłącznie dostępem do bogatych złóż surowców naturalnych.

Chińska „pomoc” od dawna budziła wiele kontrowersji. Chiny inwestują w Afryce tylko tam, gdzie pomoże im to w sprawnej eksploatacji i wywiezieniu – na Daleki Wschód – surowców naturalnych. Jednocześnie zwiększają swój eksport na kontynent afrykański przez co mają nowe rynki zbytu. Nie interesuje ich import towarów wyprodukowanych w Afryce. Pekin woli, żeby to Afryka importowała i to z Chin.

Kyerematen nazwał zatrważającym tempo w jakim Chiny eksploatują afrykańskie złoża ropy naftowej i innych surowców. Jego zdaniem kraje Afryki powinny wspólnie negocjować z chińskimi władzami, jako jeden blok, aby uzyskać jak najlepsze warunki, które pomogą nie tylko eksploatować zasoby naturalne, ale także budować infrastrukturę, niezbędną dla rozwoju kontynentu.

W tym tygodniu Ghana odkryła złoża ropy naftowej u swoich wybrzeży. Jest szansa na to, że stanie się „afrykańskim tygrysem”. Przynajmniej tak twierdzi prezydent Ghany John Kufuor.

(lumi)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *