Gdyby żył, miałby sto lat

afryka.org Wiadomości Gdyby żył, miałby sto lat

Ghana świętuje setną rocznicę urodzin Kwame Nkrumaha, pierwszego prezydenta tego kraju i ojca Organizacji Jedności Afrykańskiej. Narodowy Kongres Demokratyczny, który obecnie rządzi Ghaną ogłosił 21 września świętem narodowym i zorganizował specjalne uroczystości.

Setki Ghańczyków zgromadziły sie w stolicy kraju, Akrze, by upamiętnić swego bohatera. Nkrumah poprowadził Ghanę do niepodległości od Brytyjczyków w 1957 roku. Następnie został prezydentem kraju. Władzę stracił w wyniku wojskowego przewrotu w 1966 roku.

John Atta Mills, obecny prezydent Ghany, nawołuje, by kraj odczuwał “dumę narodową”, w dniu nazwanym Dniem Założyciela. Mills określił Nkrumaha jako człowieka, który: “rozpalił ogień, rozprzestrzeniający się na cały afrykański kontynent płomieniami wolności “. Już na kilka dni przed Dniem Założyciela radio i telewizja emitowały programy z czasów, gdy Nkrumah walczył o niepodległość.

Problem polega na tym, ze nie znamy tak naprawdę dokładnej daty urodzin Nkrumaha. Nie wiemy czy na pewno urodził się w 1909 roku i rok ten jest uznawany za umowny.

Ghańczycy świętują rocznicę urodzin w ramach koncertów, pochodów i uroczystych zebrań. Jednak decyzja o ogłoszeniu nowego święta narodowego dla uczczenia pierwszego przywódcy kraju, wzbudziła kontrowersje. Nkrumah nadal wzbudza mieszane uczucia wśród Ghańczyków. W momencie, gdy został odsunięty od władzy, był odizolowanym przywódcą, o dyktatorskich zapędach, rządzącym krajem o pogarszającej się gospodarce i ze społeczeństwem rozczarowanym swoim prezydentem. Nkrumah ogłosił strajki organizowane przez związki zawodowe za nielegalne, indoktrynował młodzież i poświęcał większą uwagę zagranicznym niż wewnętrznym sprawom kraju. Po tym jak w nieudanym zamachu na jego życie podłożono bombę w bukiecie kwiatów, Nkrumah wprowadził Akt o Prewencyjnym Zatrzymaniu, który zezwalał mu na przetrzymywanie w więzieniu oponentów. Ostatecznie został obalony przez przewrót wojskowy podczas, gdy sam był w podróży zagranicznej.

Mimo to, wiele idei Nkrumaha przeżywa renesans w ciągu ostatnich lat. Wielu Ghańczyków uznaje obecnie pierwszego prezydenta swojego kraju za orędownika edukacji, uprzemysłowienia i przede wszystkim idei “dumy z bycia Afrykaninem” i afrykańskiej świadomości.

Alex

 Dokument bez tytułu