Etno Faza Warszawska – 7. Dzień Afryki

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Etno Faza Warszawska – 7. Dzień Afryki

24 maja, na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, przy Krakowskim Przedmieściu, odbędzie się doroczny koncert z okazji ogólnopolskich obchodów Dni Afryki. W tym roku, realizowany będzie pod hasłem Etno Faza Warszawska. I podobnie jak w poprzednich edycjach tego wydarzenia, organizowanych przez Fundację „Afryka Inaczej”, na scenie wystąpią wspólnie afrykańscy i polscy artyści. Wśród nich pojawią się między innymi Darek Malejonek, Ras Luta, Ifi Ude, zespół Sama Yoon, Pako Sarr, Bubah Kuyateh.

„Afryka Inaczej” po raz pierwszy zorganizowała koncert z okazji Dnia Afryki w 2009 roku. W tym roku już po raz siódmy zaprosi na to niezwykłe wydarzenie. W poprzednich latach na scenie wspólnie z afrykańskimi artystami mieszkającymi w Polsce wystąpili już muzycy zespołu VOO VOO, Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski, Habakuk i Stanisław Soyka.

Dzień Afryki, ma służyć integracji i dialogowi międzykulturowemu, a to najlepiej zrobić przez kulturę. Różne tradycje muzyczne staną się wielokulturowym graniem, Etno Fazą Warszawską. Sama nazwa Etno Faza nawiązuje do znanej audycji muzycznej Mamadou Dioufa i Sebastiana Korsaka, emitowanej, poprzednio w Radiu PiN, obecnie w RDC.

Koncert rozpocznie się o 17.30, w niedzielę 24 maja, na Małym Dziedzińcu UW. Wstęp wolny. Podobnie jak w poprzednich latach w finale koncertu na widzów czeka muzyczna niespodzianka.

Darek Malejonek, legendarny wykonawca muzyki reggae, znany wcześniej z zespołu Izrael, obecnie związany z Maleo Reggae Rockers. Karierę rozpoczynał w 1983 roku w zespole Kultura, później trafił do zespołu Izrael, z którym nagrał sześć płyt. Malejonek grał na basie w zespołach Moskwa oraz Armia. Był także współtwórcą projektu 2Tm2,3. Ostatnio zaangażowany w nagranie popularnych albumów „Morowe Panny” i „Panny Wyklęte”.

Ras Luta to chyba najbardziej rozpoznawalny wokalista sceny reggae w Polsce. Od 8 lat związany z Eastwest Rockers, równolegle rozwija solową karierę. Muzyka na płytach Luty każdorazowo nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub i do obrzędowgo grania Nyabinghi – klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r’n’b. Teksty tego zadeklarowanego rastafarianina zaskakują dojrzałością i poetyką, które rzadko kojarzy się z wykonawcami tego nurtu w Polsce.

Ifi Ude, polska wokalistka afrykańskiego pochodzenia, związana z Warszawą. Na koncie ma już solowy album, występuje w różnych programach i projektach muzycznych. Usłyszeć można ją było również na krążku „Panny Wyklęte”.

Pako Sarr, muzyk, kompozytor, producent pochodzący z Senegalu i mieszkający w Polsce. Pierwszy zespół ARRA założył w 1991 roku w Dakarze. Wraz z Mamadou Dioufem współtworzy senegalski zespół Djolof-Man. Jego muzykę można określić jako World Music, łączy tradycje afrykańskie gatunki z funk i reggae. 

Buba Badjie Kuyateh, gambijski wirtuoz kory, wystąpi wraz z nowym projektem Bantamba, współtworzonym wraz  z Jackiem Mazurkiewiczem (kontrabas) i Dominikiem Jaske (perkusja). Bantamba to połączenie afrykańskiej tradycji zewspółczesnym funk – jazzem brzmieniem.

Grupa C’est ca! powstała w Centrum Kultur Świata z inicjatywy Violi Wojciechowskiej, pierwszej tancerki i instruktorki afro w Polsce, od lat podróżującej do krajów Afryki Zachodniej. W grupie Viola zgromadziła kilkanaście swoich najzdolniejszych uczennic, podobnie jak ona zafascynowanych kulturą zachodnioafrykańską i regularnie szkolących się w tańcu na warsztatach w kraju i za granicą (Francja, Gambia, Gwinea). W programie pokazu są choreografie baletowe wykonywane do tradycyjnych rytmów granych na djembe, dunudnach i balafonach przez muzyków ze Strefy Rytmu.

Mamadou Diouf pochodzi z Senegalu. Jest muzykiem, dziennikarzem radiowym, poetą i dj-em, który od 30 lat mieszka w Polsce. Mamadou jest znanym muzykiem, identyfikowanym z etnicznym brzmieniem. Artysta wykonuje swoje piosenki głównie w senegalskim języku Wolof. Jako wokalista nagrał kilka płyt, m.in. z zespołem Voo Voo, Tam Tam Project i Włodzimierzem Kiniorskim („African Snow”) oraz śpiewał w duecie z Anną Marią Jopek. Obecnie związany z projektem muzycznym Mamadou i Sama Yoon.

Grzegorz Rytka, saksofonista, producent muzyczny, kompozytor. Od wielu lat na stałe współpracuje z zespołami DAAB, Szwagierkolaska, Kryzys, Pan Profeska, The Relievers. Jako muzyk sesyjny nagrywał płyty i koncertował m. in. z T LOVE, Dżem, De Mono, Elektryczne Gitary, Human, Kobranocka, Brygada Kryzys, Kultura, Trawnik, Yugoton, Vavamufin, Swoją Drogą, Polą Nowak. Obecnie związany z zespołem Sama Yoon.

Etno Faza Warszawska odbywa się dzięki dofinansowaniu miasta stołecznego Warszawy.

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *