Etiopski weekend na Placu Zbawiciela

afryka.org Polecamy Etiopski weekend na Placu Zbawiciela

Pragniemy ukazać Etiopię oczami Etiopczyków oraz badaczy, pasjonujących się tym wielokulturowym krajem, wchodzącym w tym roku w XXI wiek! Spróbujemy nasycić wszystkie Wasze zmysły: Etiopię można będzie nie tylko zobaczyć , ale także poczuć, dotknąć i przede wszystkim usłyszeć… Już w dniach 25-26 maja w Warszawie.

W programie: 

· Po pierwsze natura: Etiopia znana jest z tego, że jej liczne Parki Narodowe zamieszkują endemiczne gatunki ptaków i ssaków, które czują się tam bardzo dobrze i nie myślą nawet o wyginięciu. Andrzej Pałgan miał okazję się o tym przekonać i pokaże na zdjęciach oraz slajdach, co widział w naturze.

· Różnorodność etniczna: o ludach, narodowościach i narodach, dla których ojczyzną jest Etiopia wiemy stosunkowo niewiele a jest ich około 90-ciu. Chcemy przybliżyć niektóre z nich, jak niezwykle przedsiębiorczych Gurage, Afarów, wędrujących Somali czy mieszkańców doliny rzeki Omo, żyjących obok siebie.

· Bardzo stara cywilizacja etiopska posiada szczególne wyznaczniki, z którymi się ją identyfikuje, jak na przykład pismo i piśmiennictwo. O używanym tylko na terenie Etiopii piśmie opowie Ewa Wołk, zaś przepięknie iluminowane manuskrypty, z których kilka trafiło do Państwowego Muzeum Etnograficznego, pokaże na slajdach Karolina Marcinkowska. Inną cechą specyficzną tylko dla tej cywilizacji jest jej sztuka: malarstwo etiopskie oraz architektura, których fenomeny przybliży Tomasz Sowa.

· Etiopia to Cesarstwo: tak było przez tysiąclecia. Malowniczych władców etiopskich pokaże na starych fotografiach i opowie o nich Hanna Rubinkowska. Sława cesarzy etiopskich bywała wielka – Hajle Sellasie I stał się nawet mesjaszem, symbole i atrybuty Rasta przedstawi Jakub Jabłoński.

· Odkrywanie Etiopii: pionierskie wyprawy na trudno dostępny płaskowyż abisyński czy podróże do źródeł Nilu badacz – Grażyna Podeszwa, Kasia Hryćko i Daria Żebrowska opowiedzą o podróżach po Etiopii dawniej i dziś.

· Etiopia ojczyzną kawy: ucztą dla wszystkich zmysłów będzie prawdopodobnie pierwsza w Polsce ceremonia parzenia kawy!

· Poza tym będzie można zagrać w gebetę – grę znaną nie tylko w Etiopii, zakosztować pikantnej etiopskiej kuchni, nabyć unikalny krzyż. Pokażemy etiopskie teledyski z muzą tradycyjną i bardziej współczesną, dla chętnych wyświetlane będą również długometrażowe filmy etiopskie. Poza tym ethio-disco!

Gdzie? Warszawa, Aleja Wyzwolenia 18. Kiedy? 25-26 maja, początek w piątek o 18.

Ewa Wolk 

 Dokument bez tytułu