Erytrea najbardziej ocenzurowana

afryka.org Wiadomości Erytrea najbardziej ocenzurowana

Erytrea, obok Korei Północnej, znalazła się w niechlubnej czołówce listy krajów, uznawanych za kraje o najbardziej zaostrzonej cenzurze. Na kolejnych miejscach za „liderami” rankingu, są Syria i Iran.

Listę opublikował Komitet Obrony Dziennikarzy, organizacja zajmująca się przestrzeganiem wolności mediów. Za tak złymi notowaniami Erytrei stoi polityka władz tego kraju, zakazujących jakiejkolwiek działalność zagranicznym dziennikarzom i kontrolująca wszystkie krajowe media za pośrednictwem Ministerstwa Informacji.

Politykę erytrejskiego rządu potwierdzają sami dziennikarze. Otrzymują oni dyrektywy, jak mają i o czym mogą pisać. Wśród tematów, o których muszą przygotowywać materiały wyłącznie w pozytywnym aspekcie, jest sam prezydent Erytrei, Izajasz Afwerki. Ci, którzy nie chcą podporządkować się obowiązującej linii, muszą uciekać z kraju, bądź trafiają do więzienia i są prześladowani. To dlatego Erytrea w tym roku wyprzedziła Koreę Północną.

Według nowojorskiej organizacji, autora cenzorskiego rankingu, sytuacja jest trochę lepsza w Korei Północnej, uznawanej za najbardziej sekretny i totalitarny reżim. Północnokoreańskie władze pozwoliły nielicznym obcym dziennikarzom uczestniczyć w niektórych ważnych wydarzeniach w związku ze śmiercią północnokoreańskiego przywódcy i programem nuklearnym.  Korea Północna zgodziła się również na otwarcie biura agencji Associated Press.

W pierwszej dziesiątce najbardziej ocenzurowanych mediów znalazł się oprócz Erytrei, jeszcze jeden afrykański kraj, Gwinea Równikowa, gdzie piastujący główny urząd prezydenta, Teodoro Obiang Nguema, bezwzględnie niszczy wszelką opozycję i krytyczne wobec niego media.

W ranking znalazła się jeszcze jedna kategoria, krajów, gdzie pomimo braku cenzury, dziennikarze cenzurują się sami, w obawie o swoje życie. Obok Meksyku, gdzie media boją się pisać o działalności zorganizowanych grup przestępczych, znalazł się kraj z Rogu Afryki, Somalia, gdzie dziennikarze nie mogą swobodnie działać z racji zagrożenia zamachem ze strony islamistów, walczących z oficjalnym rządem tego kraju.

kf

 Dokument bez tytułu