Dlaczego 25 maja obchodzimy Dzień Afryki?

afryka.org Wiadomości Afryka Dlaczego 25 maja obchodzimy Dzień Afryki?

Dzień Afryki jest obchodzony raz do roku, 25 maja, na pamiątkę powołania Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA), której kontynuatorką jest obecnie Unia Afrykańska (UA). Świętuje nie tylko Afryka, ale również cała afrykańska diaspora. 

Fundamentem OJA stał się Pierwszy Kongres Niepodległych Państw Afrykańskich, który odbył się 15 kwietnia 1958 roku, w stolicy Ghany, Akrze. Z inicjatywy ówczesnego ghańskiego przywódcy, Kwame Nkrumaha, orędownika zjednoczenia Afryki, doszło do spotkania Egiptu, Ghany, Liberii, Libii, Maroka, Sudanu i Tunezji. Na spotkanie nie została zaproszona Republika Południowej Afryki. Był to pierwszy kongres takiej rangi, zwołany na afrykańskiej ziemi, odwołujący się do poprzednich pięciu kongresów panafrykańskich – te jednak były zwoływane poza Afryką. Jednym z postulatów konferencji było wezwani do ustanowienia Afrykańskiego Dnia Wolności, który każdego roku miał być manifestacją postępów wyzwolenia Afryki, a jednocześnie symbolizowałby determinację Afrykanów do zrzucenia obcego jarzma zależności.

Kiedy pięć lat później, 25 maja 1963 roku, doszło do szczytu z udziałem trzydziestu afrykańskich terytoriów w etiopskiej stolicy, Addis Abebie, 2/3 kontynentu uzyskało już niepodległość od europejskich państw. W czasie tego spotkania powołano OJA. Organizacja miała wspierać dalsze wyzwalanie Afryki, w tym dekolonizację portugalskich kolonii oraz wyzwolenie Rodezji Południowej i Afryki Południowej spod rządów białej mniejszości. OJA przyjęła też swoją Kartę, której nie popisało jedynie Maroko. W tym również czasie Dzień Wolności Afryki został zamieniony na Dzień Wyzwolenia Afryki. Po 2002 roku, kiedy OJA zostało zamienione na UA, Dzień Afryki był nadal obchodzony. Dziś mówimy o tym Dniu, jako Dniu Jedności Afrykańskiej. Jednocześnie obchody zaczęły rozciągać się na cały maj. Fundacja „Afryka Inaczej”, już po raz dziewiąty zaprosi na Dzień Afryki, organizowany tym razem 28 maja, w warszawskim Klubie Harenda. Tegoroczne obchody zaczniemy o godzinie 18. 

Więcej informacji o tegorocznym Dniu Afryki.

 Dokument bez tytułu