Brawo Super Orły, brawo Czarne Gwiazdy

afryka.org Wiadomości Sport Brawo Super Orły, brawo Czarne Gwiazdy

To był dobry dzień dla afrykańskich reprezentacji na mundialu w Brazylii. Najpierw w grupie G reprezentacja Ghana stoczyła kapitalny bój z Niemcami (2:2). Śmiem twierdzić, że był to jeden z najlepszych występów ekipy z Afryki w mistrzostwach świata. Do wygranej, po trafieniach Andre Ayew i Asamoah Gyan’a było blisko. Niemcy zdołali jednak wyrównać po trafieniu urodzonego w Opolu Miroslava Klose. Ofensywny styl gry, pomysłowość, pasja zjednały jednak “Czarnym Gwiazdom” sporo fanów. Niestety, ten zdobyty punkt może nie wystarczyć. Przed zespołem z Afryki Zachodniej jeszcze starcie z Portugalią, no i trzeba czekać na wynik meczu USA z tą ekipą. Póki co zespół trenera Kwesi Appiah ma na swoim koncie tylko 1 punkt.

Tu jeszcze jedna ważna informacja. Gol strzelony przez Asamoah Gyan’a to jego bramka numer 5 w mistrzostwach świata. Tym samym zrównał się w bramkach z legendarnym napastnikiem Kamerunu Rogerem Millą.

Ważniejszą dla mnie osobiście informacją, jest jednak wygrana Nigerii z Bośnią i Hercegowiną 1:0. Wszystko dzięki konsekwentnej grze w obronie i też dobrym zmianom dokonanym przez selekcjonera Stephena Keshiego. Na pewno strzałem w przysłowiową dziesiątkę było wystawienie w wyjściowym składzie Petera Odemwingie. To po akcji ze świetnym Emmanuelem Emenike zdobył w 29. minucie zwycięską bramkę, która dała awans do drugiej fazy MŚ w Brazylii. Było też trochę szczęścia, bo w 93. minucie Edin Dzeko trafił w słupek… O pierwsze miejsce w grupie F “Super Orły”, które na swoim koncie mają teraz 4 punkty, powalczą z Argentyną w środę.

Ważne, że Afryka będzie miała swojego przedstawiciela w kolejnej fazie mundialu. Przypomnę, od 1986 roku zawsze ktoś gra w czołowej szesnastce czy ósemce. Teraz jest szansa, że będą to aż dwaj przedstawiciele, bo przecież bliska awansu z grupy C jest ekipa Wybrzeża Kości Słoniowej. W kontekście słów szefa FIFA Seppa Blattera, że Afryka ma mieć w przyszłości więcej reprezentantów na MŚ, to bardzo istotne.