Badania DNA świadczą, że Afrykanie towarzyszyli już Kolumbowi

afryka.org Bez kategorii Badania DNA świadczą, że Afrykanie towarzyszyli już Kolumbowi

Dwaj spośród towarzyszy morskiej podróży Krzysztofa Kolumba byli pierwszymi Afrykanami, którzy postawili stopę na amerykańskiej ziemi. O wynikach tych badań informuje “New scientist”.

Mieszkańcy Afryki przepłynęli Atlantyk co najmniej 150 lat wcześniej niż dotąd sądzono – twierdzą naukowcy po analizach DNA ludzkich kości, jakie wydobyto na cmentarzysku w miejscowości La Isabela, w Republice Dominikany (pierwszym kolonialnym mieście obu Ameryk).

“Amerykanie pochodzenia afrykańskiego przywykli wierzyć, że ich historia zaczyna się w XVII w., kiedy u brzegów Ameryki zacumowały pierwsze statki z niewolnikami. Z naszych badań wynika jednak, że tak naprawdę zaczęło się to wcześniej; w tym samym momencie, w którym zaczyna się historia Europejczyków na tym kontynencie” – opowiada autor analiz, Hannes Schroeder z Centre for GeoGenetics na University of Copenhagen.

Miasto La Isabela powstało w 1494 r., podczas drugiej podróży Kolumba do Nowego Świata. Siedemnaście statków przywiozło tam wówczas 1700 osób, w tym rolników, budowniczych i kapłanów. W ciągu dwóch lat większość z nich zmarła wskutek głodu i chorób. Zostało jedynie 300 osób, zaś w 1498 r. miasto zostało opuszczone całkowicie.

W ubiegłym roku jeden ze współpracowników Schroedera, Douglas Price z University of Wisconsin-Madison zasugerował, że nawet siedem spośród 49 szkieletów, jakie wydobyto z XV-wiecznego cmentarzyska w La Isabela, może należeć do Afrykanów. Przemawiały za tym wyniki badań szkliwa ich zębów.

Aby sprawdzić, czy wśród osób pochowanych w La Isabela faktycznie znajdują się Afrykanie, Schroeder podjął się analiz kości udowych oraz zębów przedtrzonowych. Badania dotyczyły dziesięciu szkieletów, ekshumowanych między 1983 a 1991 r. Siedem z tych szkieletów należało do potencjalnych Afrykanów, wskazanych przez Price’a.

Po uzyskaniu materiału genetycznego, Schroeder badał DNA mitochondrialne zmarłych, szukając takich odcinków genomu, które różnią ludzi pochodzących z Afryki od ludzi spoza tego kontynentu. Natrafił na nie w kościach dwóch osobników z La Isabela. Fragmenty DNA wskazują na ich pochodzenie z Afryki subsaharyjskiej.

(więcej w Serwisie Naukowym PAP)

Źródło: PAP
za: gazeta.pl

 Dokument bez tytułu