Anjouan druga co do wielkości

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Anjouan druga co do wielkości

Anjouan, inaczej Nzwani, to druga co do wielkości wyspa sfederowanych Komorów. Niepokorne Nzwani, które w 1997 roku ogłosiło secesję, należy do najpiękniejszych miejsc na całym archipelagu. Mówią o nim, że jest perłą Oceanu Indyjskiego.

Na powierzchni 424 kilometrów kwadratowych mieszka ponad 240 tysięcy osób. Anjouan jest najgęściej zaludnioną wyspą archipelagu. Jednak większość ludzi żyje w małych wspólnotach rozrzuconych po całej wyspie. Dwa główne miasta wyspy to Mutsamudu (stolica Anjouan) na zachodniej stronie wyspy i Domoni na wschodnim brzegu. O ile Mutsamudu jest obecną stolicą Anjouan to Domoni było nią kiedyś. Oba miasta pełnią też rolę portów.

W cieniu Ntingi 

Mieszkańcy Anjouan to efekt migracji Afrykańczyków i Arabów, także tych z rejonu Zatoki Perskiej. Tak jak na wszystkich wyspach sfederowanych w ramach Komorów, zdecydowana większość wyznaje islam. W związku z tym na Anjouan alkohol jest zakazany. Jednak same władze podkreślają, że mieszkańcy wyspy nie są fundamentalistami.

Podobnie jak na Grande Comore tak i na Anjouan znajduje się wulkan – Ntingi. Ntingi ma wysokość 1575 metrów n.p.m. Rosną na nim ogromne wrzosowiska, a na jego zboczach tropikalne mahoniowce i storczyki. Mimo to przyroda na Anjouan nie wytrzymała presji ze strony człowieka, który przekształcił jej krajobraz, zajmując się rolnictwem.

Nzwani jest głównym eksporterem (na świecie) olejków zapachowych z kwiatów ylang-ylang (olejek ilangowy). Ale podobnie do pozostałych wysp archipelagu boryka sie z ogromnymi problemami ekonomicznymi.

80 procent mieszkańców wyspy utrzymuje się z rolnictwa. Pomimo to, ryż, podstawowy składnik pożywienia na Anjouan musi być importowany.

Krótka historia 

Początki państwa na Anjouan sięgają XVI wieku. Wtedy też powstały tam wzorowane na arabskich sułtanaty, rządzone przez przywódców nazywanych fani. Podobnie jak na Grande Comore, skonfliktowani między soba władcy zaczęli wzywać na pomoc Europejczyków. To pozwoliło Francuzom przejąć Anjouan w ramach protektoratu (1886), a następnie anektować tę wyspę.

W 1975 roku Nzwani wraz z Grande Comore i Moheli utworzyły jedno państwo. Co więcej pierwszy prezydent Komorów, Ahmed Abdallah, pochodził właśnie z Anjouan – dokładnie z miasta Domoni. Kiedy w 1997 roku, Anjouan ogłosiło niepodległość, zrywając więzy z Komorami, istniały plany powrotu wyspy do Francji i otrzymania statusu podobnego do tego, który ma Majotta. Z tych planów nic nie wyszło. Anjouan ponowne stało się częścią federacyjnego państwa Komorów. Zaś w 2006 roku prezydentem tej federacji został człowiek z Anjouan, Ahmed Abdallah Mohamed Sambi.

W 2007 roku znowu zawrzało na Anjouan. Kończyła się kadencja prezydenta tej wyspy. Mohameda Bacara. Bacar przewodził wcześniej separatystycznym władzom Anjouan.Wbrew zaleceniom rządu Komorów, odbyły się tam wybory (we wcześniejszym niż rząd zalecał terminie), a Bacar zaczął mówić o ponownej secesji.

(kofi)

 Dokument bez tytułu