“Amrar i grioci” zwycięzcą Afro-polskich Nagród Filmowych

afryka.org Kultura Film „Amrar i grioci” zwycięzcą Afro-polskich Nagród Filmowych

Tegoroczną, pierwsza edycję Afro-Polskich Nagród Filmowych, wygrał film autorstwa Władysława Rybińskiego, działacza naszej Fundacji, członka fundacyjnej Komisji Rewizyjnej.

W pierwszej części filmu poznajemy sylwetkę Doktora Adama Rybińskiego, ojca autora filmu, polskiego enologa od lat zajmującego się badaniem kultury koczowników z Sahary. Znajomi Tuaregowie, nazywają go amrar, czyli starzec, wódz.

Towarzyszymy etnologowi w przygotowaniach wyjazdu a następnie w podróży  do Mali, gdzie naukowiec odwiedza znajomą tuareską wioskę. Chce poznać pracujących tam griotów – opowiadaczy historii i nadwornych śpiewaków tuareskich wodzów.

Droga do zagubionej w pustyni wioski jest długa. Zaczyna się na lotnisku w Paryżu, dalej przylot do  Mopti, ryzykowna podróż przez pustynię – kolejne etapy drogi do griotów ukazują nie tylko odmienność Malijskiej przyrody i  infrastruktury drogowej, ale również upór naukowca, jego przyjaźń z Ismaelem, tuareskim towarzyszem podróży oraz przygodne relacje z  ludźmi, którzy bezinteresownie niosą pomoc gdy podróżnikom psuje się samochód.

Przyjazd doktora Rybińskiego do Dukurii, gdzie ma spotkać się z griotami jest wydarzeniem dla całej wioski. Tuaregowie witają go serdecznie, ofiarowują prezenty, przygotowują koncert. Robią wszystko, by dać mu szansę zrealizowania planu badań. 

Okazuje się, że doktora Rybińskiego z Tuaregami wiąże wspólne zamiłowanie do historii i tradycji. Dzielą się z nim również swoim niepokojem o to, co stanie się z ich kulturą w przyszłości. Razem postanawiają nawiązać stałą współpracę, polegającą na wykorzystaniu wiedzy etnologa i jego materiałów do założenia w wiosce muzeum i biblioteki.

Powrót do Warszawy dla naszego etnologa jest smutnym obowiązkiem. Wiąże się z pracą, zimnem i problemami zdrowotnymi. Jego przyjaciel, Ismael, tłumaczy, że jego prawdziwe miejsce jest w Afryce. Tym, co trzyma dr Rybińskiego przy nadziei jest pomysł ściągnięcia griotów do Warszawy.

Laureatowi gratulujemy! Film można obejrzeć w serwisie iplex.pl!

Amrar i Grioci

Biografia reżysera:

Władysław Rybiński urodził się 25 października 1978 r. W Warszawie. Ukończył  Historię Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2002 – 2004 studiował komunikację międzykulturową na wydziale Komunikacji i Formacji Międzykulturowej w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu, a potem w Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu, gdzie otrzymał dyplom DEA za pracę poświęconą polityce kulturalnej i jej związkach z polityką narodowościową w Federacji Rosyjskiej.

Po powrocie do Polski uczył się w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego. Wtedy też zaczął swoją współpracę z TVP, którą kontynuuje do tej pory jako reporter i operator kamery.

Od 2000 roku Władysław Rybiński niemal co roku wyjeżdża ze swoim ojcem, etnologiem Adamem Rybińskim do Afryki. Zbiera materiały filmowe i fotograficzne do celów etnograficznych. Ich zdjęcia były prezentowana w m. In. W Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Willi Decjusza i innych. Materiały filmowe używane są w czasie wykładów i prezentacji.

TYTUŁ: Amrar i grioci. O szaleństwach pewnego etnologa

REŻYSERIA: Władysław Rybiński

KRAJ PRODUKCJI: Polska

ROK PRODUKCJI: 2011

CZAS TRWANIA: 39 min

Scenariusz: Władysław Rybiński

Zdjęcia: Władysław Rybiński

 Dokument bez tytułu