Wielokulturowe Street Party

afryka.org Polecamy Wielokulturowe Street Party

31 sierpnia zapraszamy na drugą edycję Warszawskiego Wielokulturowego Street Party – festiwalu ulicznego, którego celem jest promocja wielokulturowości poprzez wspólną, radosną zabawę.

Street Party to wspólna zabawa wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową, często niedostrzeganą czy niedocenianą w codziennym pośpiechu.

Tegoroczny program Street Party, jeszcze bogatszy niż podczas pierwszej edycji, to prezentacja kultur mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Warszawie – poprzez muzykę, taniec, rękodzieło, naukę języków. Na terenie wielokulturowego miasteczka będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach tanecznych i językowych, poznać sztukę z różnych zakątków świata, skosztować etnicznych potraw, zrobić hennę, pomalować ciało w etniczne wzory.

Ponadto, specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowana zostanie specjalna strefa zabawy dla dzieci, w której będą mogły wziąć w warsztatach tańca, języka i zajęciach plastycznych, a także poznać gry pochodzące z różnych kultur.

Zapraszamy także do tworzenia własnych przebrań inspirowanych różnymi kulturami – w trakcie festiwalu odbędzie się Konkurs na tytuł Króla i Królowej Parady – najciekawiej przebrane osoby otrzymają nagrody!

Z tej okazji w niedzielę, 24 sierpnia (w godz. 10.00- 16.00) na placu Akademii Sztuk Pięknych odbędą się bezpłatne warsztaty robienia masek i kostiumów, które poprowadzi wszechstronny litewski artysta i plastyk Linas Domarackas.. W ramach warsztatów można będzie nauczyć się robić maski oraz dekorować tkaniny w stylu batiku na zimno i na gorąco.

Jedną z najważniejszych wartości Wielokulturowego Street Party jest fakt, że w jego przygotowanie zaangażowanych jest wiele organizacji i instytucji promujących kultury mniejszości oraz osoby bezpośrednio się z nich wywodzące, chcące zaprezentować swoje tradycje szerokiej publiczności.
Niezwykłe zainteresowanie, jakim cieszyło się Street Party w zeszłym roku, przekonało nas, jak otwarci na różnorodność kulturową są warszawiacy i jak ważna jest organizacja kolejnych edycji wydarzenia.

Niech wspólna zabawa w sercu Warszawy połączy w tańcu i przy dźwiękach muzyki ludzi ciekawych świata, zafascynowanych jego różnorodnością, chcących go poznawać także dzięki rozrywce.

PROGRAM:

PARADA

Nawiązująca do wydarzeń takich jak karnawał w Rio de Janeiro, Notting Hill Carnival, fiesty uliczne w Hiszpanii rozpocznie się na placu przed stacją Metra Świętokrzyska. W punkcie początkowym Parady odbędą się pokazy taneczne i muzyczne poprowadzone przez profesjonalnych tancerzy ze szkół tańca w strojach estradowych, m.in.: samba karnawałowa do muzyki batucady (SHO), taniec afrykański (Ricky Lion & Bongo Bongo, orientalny taniec brzucha.

Ulicą Świętokrzyską przejdzie w rytmie muzyki z różnych stron świata wielobarwna Parada, w której znajdą się także karnawałowo stylizowane samochody-platformy, a poprowadzą ją tancerze ze szkół i grup tanecznych prezentujący różnorodne style taneczne, m.in.: sambę karnawałową i tańce afrokubańskie (SHO), taniec brzucha (Amira, Orientmania, Zahra, NTF), taniec afrykański – Ricky Lion & Bongo Bongo, taniec izraelski (Snunit), hula (Moc Aloha), taniec indyjski w stylu bollywood (NTF).
Do udziału w Paradzie w wielobarwnych strojach inspirowanych różnorodnymi kulturami są zaproszeni wszyscy – podczas tegorocznego Street Party zaplanowany jest konkurs na Króla i Królową Parady, w którym każdy może zaprezentować swój strój, a najciekawsze nagrodzimy!

MIASTECZKO WIELOKULTUROWE

Finałem wielokulturowej Parady będzie Miasteczko Wielokulturowe zbudowane na terenie Krakowskiego Przedmieścia pomiędzy ulicami Świętokrzyską a Królewską.
Tutaj odbędzie się finał konkursu na Króla i Królową Parady, natomiast na scenach na Krakowskim Przedmieściu i Letniej Scenie Akademickiej wystąpią tancerze i muzycy prezentujący różne style taneczne i muzyczne. Na terenie dziedzińca ASP powstanie specjalnie dedykowana dzieciom strefa zabaw, gier, muzyki i tańca.

Na scenach zostaną zaprezentowane różne tradycje muzyczne i taneczne, w tym: taniec brzucha (klasyka egipska oraz z sagatami – turecka melodia ludowa, w stylizacji tribal), tańce latynoamerykańskie, orientalny taniec pustynny z welonami, tańce afrokubańskie, taniec wietnamski, flamenco, ska (Ska Orchestra), pokazy walk sumo (zawodnicy z Polskiego Związku Sumo), taniec afrykański przy akompaniamencie bębnów (Ricku Lion & Bongo Bongo), a także eksperymentalny jazz, inspirowany m.in. muzyką etniczną (zespół Untitled).

Na terenie miasteczka odbędą się także warsztaty taneczne i muzyczne – część będzie prowadzona z platformy (warsztat tańców latynoskich – SHO, nauka kroków w stylu mambo – Salsa Factory, macarena), a część odbędzie się na ulicy, w centralnym punkcie Miasteczka, w tym: warsztaty bębniarskie i jam po warsztatach, capoeira – grupa FICAG, taniec izraelski – Snunit, ćwiczenia medytacyjne – Falun Dafa.

W miasteczku grupa Dzieci Wajnachów zaprasza także do wspólnej zabawy przy tradycyjnym czeczeńskim tańcu lovzar.

ETNICZNE STOISKA, SKLEPY, KUCHNIE

Na terenie Miasteczka nie może zabraknąć prezentacji kultur poprzez sztukę i kuchnie, które zlokalizowane w różnych strefach kulturowych – pozwolą odbyć niecodzienną podróż po wszystkich kontynentach. W Miasteczku znajdą się stoiska m.in.: Muzeum Azji i Pacyfiku, Sztuka Etiopska, IPCC – Indo-Polish Culture Committee, Falun Dafa, Forum Kenijsko-Polskie, Arabia.pl, Kaukaz.pl, PAH, FICAG, Salsa Factory, Centrum Informacji Międzykulturowej, Szczypta Świata.

BEFORE STREET PARTY

Dzień przed Wielokulturowym Warszawskim Street Party – w sobotę 30. sierpnia zapraszamy na Before Street Party w rytmach R’n’B, rapu, reaggaetonu i dancehallu – imprezę w ramach cyklicznych Hot Saturdays prowadzonych przez DJ Sama, podczas której wystąpi także Pako Sarr – gitarzysta, wokalista komponuje w językach wolof, francuskim i angielskim, którego twórczość można określić jako World Music – jego muzyka jest dialogiem kultur, sztuką eksperymentu, połączeniem różnych gatunków: tradycje afrykańskie mocno flirtują z funk, reggae. Jest wynikiem osobistej drogi życiowej od Dakaru przez Paryż, Marsylię i Warszawę.
Impreza odbędzie się w Klubie Harenda (ul. Krakowskie Przedmieście 4/6).

Zuzanna Dłużniewska, Kontynet Warszawa

 Dokument bez tytułu