PNA 2012: Pogrom Zebr

afryka.org Wiadomości Sport PNA 2012: Pogrom Zebr

W eliminacjach radzili sobie naprawdę świetnie. W grupie potrafili wygrać nawet wyjazdowe spotkanie z Tunezją i jako pierwsza z afrykańskich reprezentacji zapewnili sobie awans do tegorocznych mistrzostw. Niestety, problemy pojawiły się już po awansie. Teraz reprezentacja Botswany jest przysłowiowym chłopcem do bicia, a dziś w starciu z Gwineą straciła pół tuzina goli.

Błysnęły też “Czarne Gwiazdy”, a w szczególności duet Andrew Ayew – Asamoah Gyan. Ten drugi zdobył gola i zaliczył asystę, a z kolei syn Abedi Pele też trafił do siatki i świetnie kierował grą zespołu. Ghana pokazała, że będzie się liczyła w walce o wygranie turnieju.

Dziś o godz. 19 początek dwóch meczów w grupie A. O pierwsze miejsce Gwinea Równikowa gra z Zambią, a o prestiż Senegal z Libią. Nie wierzę w cuda i w to, żeby zespół z Afryki Północnej pokonał “Lwy Terangi” i przeskoczył w tabeli “Miedziane Pociski”.

*WYDARZENIE DNIA

Botswana rozgromiona przez Gwineę

Aż siedem bramek obejrzeli kibice oglądający mecz na Stade de Franceville. Sześć z nich było autorstwa “Syli National”. Na listę strzelców wpisywali się kolejno : Sadio Diallo dwukrotnie, Abdoul Camara, Ibrahim Traore, Mamadou Bah i Naby Soumah. “Zebry” odpowiedziały tylko trafieniem Dipsy’ego Selolwane, który trafił z jedenastki wykonywanej zresztą aż dwa razy.

PLUS

Skuteczność “Syli National”

W pierwszym meczu reprezentacja Gwinei przegrała z Mali 0-1. Przed spotkaniem z Botswaną selekcjoner Michel Dussuyer zapowiedział zmiany w składzie i słowa dotrzymał. Cała drużyna stanęła na wysokości zadania, zagrała ambitnie, zespołowo i co najważniejsze – skutecznie. Zawodnicy Gwinejscy z wielką łatwością dochodzili do sytuacji strzeleckich, grali na luzie i rozgromili rywala.

GŁUPOTA DNIA

Patrick Motsepe

Skrajnie nieodpowiedzialnie zachował się pomocnik Botswany Patrick Motsepe. Na boisko wszedł przed przerwą, w 38 minucie, a już siedem minut później opuszczał murawę po brutalnym faulu na liderze ekipy Gwinei Pascalu Feinduono. Mogło się to naprawdę źle skończyć, jakimś poważnym złamaniem. Motsepe osłabił zespół, który zdobył potem jeszcze cztery gole.

*Przygotował Mateusz Mleczak

28 PUCHAR NARODÓW AFRYKI

GRUPA A
Gwinea Równikowa – Libia 1:0. Bramka: Balboa 86.
Senegal – Zambia 1:2. N’Doye 74. – Mayuka 12. Kalaba 20.

Libia – Zambia 2:2. Osman 5., 48. – Mayuka 27. Katongo 54.
Gwinea Równikowa – Senegal 1:1. Randy 62. Kily 90+4. – Sow 90+3.

1. Gwinea Równikowa 2 6 2:1
2. Zambia 2 4 4:3

3-4. Senegal 2 1 2:3

Libia 2 1 2:3
29 stycznia (niedziela), Malabo: Gwinea Równikowa – Zambia (g.19)
Bata, Libia – Senegal (g.19)

GRUPA B

Wybrzeże Kości Słoniowej – Sudan 1:0. Drogba 39.
Burkina Faso – Angola 1:2. Alain Traore 57. – Mateus 48. Manucho 68.

Sudan – Angola 2:2. Bashir “Bisha” 33., 74. – Manucho 5., 55

Malabo: Wybrzeże Kości Słoniowej – Burkina Faso 2:0 Kalou 16. Bakary Kone 82. samobójcza

1. WKS 2 6 3:0

2. Angola 2 4 4:3

3. Sudan 2 1 2:3

4. Burkina Faso 2 0 1:4

30 stycznia (poniedziałek), Bata: Sudan – Burkina Faso (g. 19)

Malabo: Wybrzeże Kości Słoniowej – Angola (g. 19)

GRUPA C

Gabon – Niger 2:0. Aubameyang 31. N’Guema 45.
Maroko – Tunezja 1:2. Korbi 36. Msakni 76. – Kharja 86.

Niger – Tunezja 1:2. Tonji 8. – Msakni 4. Jemaa 89.

Gabon – Maroko 3:2. Aubameyang 77. Cousin 79. Mbanangoye 90+7. – Kharja 25. 90+1. karny

1. Gabon 2 6 5:2

2. Tunezja 2 6 4:2

3. Maroko 2 0 3:5

4. Niger 2 0 1:4
31 stycznia (wtorek), Franceville: Gabon – Tunezja (g. 19)
Libreville: Niger – Maroko (g. 19)

GRUPA D

Ghana – Botswana 1:0. Mensah 25.
Mali – Gwinea 1:0. Bakaye Traore

Botswana – Gwinea 1:6. Selolwane 22. – Diallo 15., 27., Abdoul Camara 42. I.Traore 45. Bah 82., Soumah 85.
Ghana – Mali 2:0. Gyan 63. Ayew 76.

1. Ghana 2 6 3:0

2. Gwinea 2 3 6:2

3. Mali 2 3 1:2

4. Botswana 2 3 1:7
1 luty, Libreville: Botswana – Mali (g. 19)
Franceville: Ghana – Gwinea (g. 19)