Strona główna Afryka.org

O nas

Nasze motto

Każdy powinien mieć możliwość poznania Afryki, nawet jeżeli tam nie pojedzie. Z myślą o tych co byli, pojadą albo nigdy nie będą, a chcą wiedzieć więcej, prowadzimy nasz portal.

Nasz manifest

Afrykańczycy to nie tylko artyści grający na bębenkach i tańczący prawie na golasa. Dla nas ważne jest by ludzie mogli się sami reprezentować i być sobą, a nie tym, czego wymaga schemat. Najczęściej niestety wpada się w schematy... - artyści - jakaś etniczna muzyka, parę zdjęć i pozbierać kasę (z której marny procent dociera do Afryki). Z opinii, które słyszymy Afrykańczycy są naprawdę zmęczeni " pomocą" Europejczyków, nie podoba im się image, jaki kreują media i organizacje pozarządowe.

Teraz o romantyzmie i miłości. To tendencja, która nie zanikła od czasów pierwszych kolonizatorów. Kocha się Afrykę: jej rdzawą ziemię, szybkie czerwone zachody słońca, kwiaty bugenwilii i zawsze uśmiechniętych, cierpliwych, uczynnych i prostych ludzi... Oczywiście jest jeszcze pytanie: kocham Afrykę, czy siebie i to, jaki jestem odważny i jakie miałem przygody itd. I wszystko byłoby dobrze - w końcu wierzymy w wolność słowa itd., ale osobiście drażnią nas do bólu masowe uogólnienia i utrwalanie schematów. Oczywiście są wyjątki od reguły.

Opis z drugiej strony - wojny, głód, epidemie, konflikty "ludów" opisywane jakby zupełnie nie miały powiązania z europejskimi ludami i ich interesami. Już sam język tych opisów powoduje, że czytając takie reportaże czy komentarze, ma się wrażenie, że to opis jakiejś innej planety, a nie miejsca, od którego w naszej globalnej wiosce oddziela nas tylko kliknięcie myszką. Plemiona, ludy... Czy ktoś mówił np. o plemieniu Serbów? albo Irlandczyków? Ten język sprawia, że Afryka pozostaje zamknięta w kapsule czasu - ciągle na etapie kolonii. I jeszcze: czy ktoś wiąże fakty? że np. mamy w Polsce tanie chińskie "dobra", bo Chińczycy mają tanią ropę z Sudanu?

Podsumowując: uwaga na image, jaki się tworzy. Uwaga na image, jaki się prezentuje z własnej pozycji będąc tym, kim się jest - na ile jest on rzeczywisty, a na ile pokolorowany filtrami własnej indywidualnej percepcji?

Zespół Afryka.org

Paweł Średziński

Urodziłem się w piątek, a takim w Ghanie nadają imię Kofi. Stąd często zamiast mojego imienia, Paweł, możecie zobaczyć nick "kofi". Razem z Mateuszem i Mamadou daliśmy początek temu portalowi. O sobie: Dusza na Kresach, serce w Syrii, myśli w Afryce...

Mamadou Diouf

Redaktor muzyczny Afryka.org, dr. nauk weterynaryjnych, z wyboru poeta i muzyk z Senegalu, który od prawie 30 lat mieszka w Polsce. W Radiu PiN prowadzi audycje poświęcone muzyce etnicznej, wcześniej w Radiu Jazz. Ambasador Afryki w Polsce. Jako wokalista występował z zespołami Voo Voo, Kinior Orchestra oraz Tam Tam Project.

Mateusz Kasprzak

Autor projektu graficznego Afryka.org. Wolny strzelec. Wolny człowiek. Turysta. Miłośnik dziesięciokilometrowych piaszczystych plaż i drinków z palemką. Odpowiedzialny za część graficzną portalu.

Pedro Lwitu Brás Kabanje

Pochodzi z Angoli. W Polsce studiuje na SGH. Wcześniej mieszkał w Brazylii i w Tanzanii. Zakochał się w Polsce, ale to nie jest odwzajemnione uczucie. Jego pasją jest poezja, a językiem jego wierszy portugalski.

Catherine Kasima Kanda

Uważam się za dziecko miłości, ponieważ jestem owocem miłości, dla której nie ma granic ani przeszkód z powodu różnic związanych z kolorem skóry, odmiennością kulturową, językową, historyczną ani odległością jaka dzieli dwa kontynenty. Mój tata jest Kongijczykiem a mama Polką. Ja jestem sobą.

Inedes Alryne Mabounda Ntsiomo

O sobie – do Polski przyjechałam na studia z Konga-Brazzaville. Polska bardzo mi się podoba. Oczywiście brakuje mi wielu rzeczy - na przykład hałasu życia codziennego jaki panuje w Kongo i bardzo tęsknię też za swoją rodziną, ale mam nadzieję, że niedługo się znowu spotkamy.

dr Bara Ndiaye

O sobie - pochodzę z Senegalu. Pracuję w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na stanowisku adiunkta. Prowadzę także zajęcia dydaktyczne w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Obecnie przygotowuję rozprawę habilitacyjną. Jestem inicjatorem i współorganizatorem „Dni Afryki w Olsztynie”. Aktywnie włączam się w polskie życie społeczne, kulturalne i naukowe.