Pozostając na tej stronie wyrażasz jednocześnie zgodę na korzystanie z plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.    

24-03-2017 | Sport | afryka, afrykagola, ahmad, futbol, madagaskar, piłkanożna, zichlarz

Nowy prezydent Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej

Sensacja w afrykańskim futbolu. Zebrani w Addis Abebie delegaci CAF czyli Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej, wybrali nowego prezydenta. Niespodziewanie został nim szef Federation Malagasy de Football -Ahmad Ahmad. To zaskoczenie, bo nikt się chyba nie spodziewał, że rządzący afrykańską federacją, wszechwładny Issa Hayatou, polegnie. A tak właśnie stało się w stolicy Etiopii. Na Kameruńczyka, który rządził CAF od 1988 roku, głosowało 20 kandydatów, na Ahmada 34.

Trzęsienie ziemi także w Komitecie Wykonawczym Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej. Dotychczasowi kandydaci z poszczególnych stref z kretesem przegrali, a w ich miejsce wybrano nowych przedstawicieli. Ja zwróciłbym uwagę na jedne nazwisko. To Danny Jordaan z RPA. To on odpowiadał za organizacje pierwszego mundialu, który odbył się na afrykańskiej ziemi w 2010 roku i ze swojego zadania wywiązał się znakomicie. Dobrze się stało, że znalazł się teraz w ścisłych władzach afrykańskiego futbolu. Miałem okazję spotkać się z nim i rozmawiać w Tunezji w 2004 roku podczas Pucharu Narodów, to świetny organizator i zręczny dyplomata.

Hayatou przez trzy dekady trząsł afrykańską piłką. Zamieszany był w wiele skandalów korupcyjnych, także tych w FIFA, był przecież wiceprezydentem, a po tym, jak zawieszono Seppa Blattera, także szefem światowych piłkarskich władz. Teraz odchodzi. Widać duże ciśnienie na zmiany.

Ahmad, który swoją kandydaturę zgłosił w ostatniej chwili w styczniu, kiedy to władze CAF odebrały Madagaskarowi prawo do organizacji mistrzostw kontynentu do lat 17, z uwagi na kiepsko zaawansowane przygotowania, ma zawalczyć o 10 miejsce dla Afryki w finałach MŚ, w których w przyszłej dekadzie ma już grać 48 reprezentacji.

Myliłby się ten, kto sądzi, że jest kryształowo czysty. Jego nazwisko znalazło się na liście angielskiego Sunday Times, w związku z korupcyjnym skandalem, związanym z przyznaniem Katarowi finałów MŚ w 2022 roku. Podejrzewano, że przyjął kilkudziesięciotysięczną łapówkę w zamian za głos poparcia…

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

blog comments powered by Disqus