Pozostając na tej stronie wyrażasz jednocześnie zgodę na korzystanie z plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.    

16-06-2007 | Wiadomości | nauka, nil

Nil nie będzie najdłuższą rzeką świata

Która rzeka jest najdłuższa na świecie? Nil. Od dziś nie jest to wcale takie oczywiste. Brazylijscy naukowcy dostarczyli dowody na to, że najdłuższa rzeka świata to Amazonka. Wyniki swoich badań ogłosili po ekspedycji do Peru, gdzie dotarli do nowych źródeł tej południowoamerykańskiej rzeki.

© NASA. Nil jest krótszy od Amazonki o 105 kilometrów. 

Dotychczas za najdłuższą rzekę świata uchodził Nil – 6695 kilometrów. Z kolei największą rzeką była Amazonka, zajmując miejsce tuż za Nilem. Wszystko wskazuje na to, że zamienią się miejscami. Według najnowszych rezultatów badań Amazonka ma o 105 kilometrów więcej – 6800.

Odkryte właśnie źródło Amazonki znajduje się na południu Peru, a nie jak przypuszczano wcześniej na północy tego kraju. Znajduje się na wysokości 5 tysięcy metrów n.p.m, na górze Mismi.

Odkrycie nie zostało jeszcze potwierdzone przez świat nauki. Tak czy inaczej Nil spadnie na drugie miejsce w rankingu najdłuższych rzek świata.

(kofi)

blog comments powered by Disqus