Niemcy dogadały się z Marokiem

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Niemcy dogadały się z Marokiem

Rządy Niemiec i Maroka podpisały 3 lipca deklarację, w której wyrażają wolę współpracy w dziedzinie energii odnawialnej. Maroko ma duży potencjał do rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej, Niemcy natomiast niezbędną technologię i doświadczenie.  ,,Rząd Niemiec ryzykuje poparcie dla inicjatyw na terenach okupowanej Sahary Zachodniej” – ostrzega Western Sahara Resource Watch (WSRW).

Podpisane Oświadczenie o woli powołania partnerstwa energetycznego pomiędzy Królestwem Maroka a Republiką Federalną Niemiec mówi o potrzebie zacieśniania kontaktów dwustronnych w dziedzinie energii odnawialnej. Wspomina także o udzieleniu wsparcia politycznego dla Desertec, spektakularnego projektu, którego celem jest produkcja energii słonecznej na Saharze.

Do roku 2050 Desertec planuje zaspokajać 15% potrzeb energetycznych Europy energią słoneczną wytwarzaną na Saharze. Projekt ten jest jednak krytykowany ze względu na plany włączenia do niego terenów okupowanej Sahary Zachodniej. Na stronach projektu Desertec ciągle można zobaczyć mapę planowanych farm wiatrowych i słonecznych, które miałyby znaleźć się na okupowanych terytoriach.  

Po protestach mieszkańców, Desertec ogłosił w 2010 roku, że nie rozpocznie planowanego projektu pilotażowego w Saharze Zachodniej. Powodem miały być ,,kwestie wizerunkowe”. Desertec nigdy jednak nie sprecyzował, jaka będzie lokalizacja kolejnych projektów.

Niemiecki koncern Siemens, główny udziałowiec Inicjatywy Przemysłowej Desertec, partneruje marokańskiemu holdingowi Mareva w projekcie budowy farmy wiatrowej w okupowanej Saharze Zachodniej.

W deklaracji nie ma mowy o zakresie współpracy. Maroko uważa Saharę Zachodnią za swoje terytorium. Natomiast rząd Niemiec, ONZ oraz Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nie uznają Sahary Zachodniej za część Maroka.

WSRW, tłum. Szymon Dolata

 Dokument bez tytułu