Mozambik: Pierwsza telenowela

afryka.org Kultura Film Mozambik: Pierwsza telenowela

Aktorzy są gotowi, światła i mikrofony włączone. Ale zanim reżyser Celio Machado powie „Akcja!” spędza kilka minut uważnie czytając scenariusz, bo nie ma tu miejsca na pomyłki czy nieporozumienia. Tak powstaje pierwsza lokalna opera mydlana – „Ntxuva – Vidas em Jogo”. Produkowana w Mozambiku, ma nie tylko rozrywkowy, ale również edukacyjny charakter.

W regionach Maputo i Gaza, Ntxuva to określenie popularnej gry planszowej – rodzaju afrykańskich szachów. Do gry używa się kamieni oraz planszy z wgłębieniami lub gra bezpośrednio na ziemi.

Serial, realizowany przez lokalną, niezależną firmę producencką, ma wejść na ekrany w Mozambiku w styczniu 2009 i ma na celu, poprzez rozrywkę, popularyzowanie wiedzy na tematy zdrowotne, w tym o HIV-AIDS. Inicjatywa jest wspierana finansowo przez Ambasadę USA w Maputo, a wysokiej jakości sprzęt filmowy jest sprowadzony z brazylijskiej firmy specjalizującej się w produkcji seriali. Takie partnerstwo daje nadzieję, że w Maputo powstanie serial na poziomie bardzo lubianych w Mozambiku seriali brazylijskich. „Jestem bardzo zadowolony z dotychczasowej pracy nad serialem, a świadomość, że mamy do wypełnienia misję edukacyjną, jest dodatkowym źródłem satysfakcji” – mówi Grandes, reżyser, który ostatnie 28 lat przepracował w brazylijskim przemyśle filmowym.

Do pracy nad scenariuszem, szczególnie nad scenami zawierającymi elementy edukacyjne, zostali zaproszeni konsultanci Ministerstwa Zdrowia.

Akcja serialu, toczy się głownie wśród dwóch rodzin z klasy średniej, mieszkających na przedmieściach Maputo. Poza tradycyjną treścią opery mydlanej, każdy odcinek koncentruje się na jakimś temacie związanym ze zdrowiem – zachowaniem higieny, używaniem prezerwatyw, żywieniu dzieci, podejściu do medycyny tradycyjnej czy narkotyków. We wszystkich odcinkach będzie też poruszany temat HIV, chorób związanych z zarażeniem wirusem a także sposobów uniknięcia zarażenia.

Aktor Vasco Condo, który gra w serialu pielęgniarza o imieniu Chongo mówi: „Dotychczas nie zdawałem sobie sprawy, że nie wystarczy płukać warzywa i owoce – najlepiej zostawić je na kilka minut w wodzie z środkiem dezynfekującym – źle umyte mogą być źródłem chorób, np. cholery, a środek dezynfekujący zabija bakterie. Między innymi takie rzeczy pokazujemy w serialu.”

Produkcja serialu jest jednym z elementów szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej i komunikacyjnej mającej na celu zmianę nastawienia, tradycji i zachowań seksualnych wśród ludności Mozambiku, która ma wspomóc obniżanie odsetka osób zarażonych. UNAIDS szacuje, że obecnie ok. 12% dorosłych mieszkańców kraju jest zarażonych HIV.

maru, IRIN

 Dokument bez tytułu