Moja dziesiątka najlepszych afrykańskich graczy

afryka.org Wiadomości Afryka Moja dziesiątka najlepszych afrykańskich graczy

Niełatwo wybrać dziesięciu najlepszych piłkarzy z Afryki, którzy biegali na naszych boiskach. O umiejętnościach nie ma nawet co mówić, bo to wielokrotni reprezentanci swoich krajów. Ja pod uwagę wziąłem ich sukcesy w polskich klubach, bramki czy liczbę meczów, a także to, jak radzili sobie na arenie międzynarodowej.

Przyznam, że mam problem kogo usadowić na 1 miejscu. Czy powinien to być Kalu Uche, wielka gwiazda Wisły z początku poprzedniej dekady czy może Emmanuel Olisadebe, bez którego reprezentacja Polski nie wróciłaby po 16 latach, do gry w mistrzostwach świata.

Ostatecznie stawiam jednak na Uche, który choć ma skromniejszy dorobek na polskich boiskach niż „Oli” (mniej meczów i bramek), to jednak był tym, który na boisku potrafił czarować, jak mało który z piłkarzy.

Numer 3 na mojej liście to Dickson Choto (na zdjęciu powyżej). Ma niekwestionowany dorobek na naszych ligowych boiskach. Grał zresztą u nas przez kilkanaście lat. Tuż za nim stawiam na Prejuce Nakoulmę. Popularny „Prezes”, jako piłkarz Górnika Zabrze, w 2013 roku zdobył z reprezentacją Burkina Faso wicemistrzostwo kontynentu. W ekstraklasie świetnie sobie dawał radę, choć przebijał się do niej latami z małego klubiku Granica Lubycza Królewska.

Numer 5 na mojej liście to król strzelców ekstraklasy z 2009 roku Takesure Chinyama. Numer 6 Kenneth Zeigbo. Po ledwie jednym sezonie w Legii, w 1998 roku, za 1,8 mln dolarów przeszedł do włoskiej Venezii. To do dziś kwotowo, jeden z najwyższych transferów z polskiej ligi. Na kolejnych miejscach piłkarze, którzy czarowali w Gdańsku, Abdou Razack Traore oraz Emmanuel Tetteh. Ten drugi jest mniej znany, ale w połowie lat 90. był wielką gwiazdą Lechii. Kiedy potem przyjechał nad morze, już jako piłkarz Polonii Warszawa, to na gdańskim dworcu witały go tłumy fanów zielono-białych.

Na końcu mojej listy Emmanuel Ekwueme i Norman Mapeza. „Tolek” grał w Polsce przez kilka lat i z pewnością mógł osiągnąć więcej. Na duży plus zapisuję mu to, że jest pierwszym zawodnikiem z naszej ligi, który ze swoją reprezentacją zdobył medal Pucharu Narodów. Ekwueme był trzeci z Nigerią podczas turnieju w Tunezji w 2004. Na końcu mojej dziesiątki Mapeza. Były wielokrotny reprezentant Zimbabwe, a potem selekcjoner „Wojowników”. Po sezonie spędzonym w Sokole Pniewy w 1994 roku przeszedł do Galatasaray Istambuł. To był pierwszy taki spektakularny transfer gracza z Czarnego Lądu z naszej ligi za granicę.

Czekam na kolejne typy. Pełna lista graczy tutaj. ZOBACZ TEKST WYBIERAMY PIŁKARZA 25-LECIA

Moja dziesiątka:

1. Kalu Uche

2. Emmanuel Olisadebe

3. Dickson Choto

4. Prejuce Nakoulma

5. Takesure Chinyama

6. Kenneth Zeigbo

7. Abdou Razack Traore

8. Emmanuel Tetteh

9. Emmanuel Ekwueme

10. Norman Mapeza

Swoją dziesiątkę podesłał też Kartagińczyk. Oto ona:

1. Kalu Uche

2. Abdou Razack Traore

3. Emmanuel Olisadebe

4. Prejuce Nakoulma

5. Dickson Choto

6. Saidi Ntibazonkiza

7. Ferdinand Chi Fon

8. Emmanuel Ekwueme

9. Costa Nhamoinesu

10. Hachem Abbes

A także Biker:

1.Emmanuel Olisadebe

2.Kalu Uche

3.Prejuce Nakoulma

4.Abdou Razak Traore

5.Dickson Choto

6. Ugochukwu Ukah

7.Emmanuel Ekwueme

8.Saidi Ntibazonkiza

9. Keneth Zeigbo

10. Tekesure Chinyama

I Daniel O:

1.Emmanuel Olisadebe

2.Kenneth Zeigbo

3.Emmanuel Tetteh

4.Moussa Yahaya

5.Kalu Uche

6.Kelechi Iheanacho

7.Takesure Chinyama

8.Abdou Razack Traore

9.Prejuce Nakoulma

10.Dickson Choto

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu