7 Dni Afryka: Lublin sprzeciwił się mowie nienawiści

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej 7 Dni Afryka: Lublin sprzeciwił się mowie nienawiści

Lubelskie media odnotowały dwa zdarzenia. Jedno dotyczyło mowy nienawiści, drugie było newsem pozytywnym. Zacznijmy od lepszej wiadomości.

W lubelskim orszaku Trzech Króli, mędrcami byli Syryjczyk, Nigeryjczyk i bezdomny Polak. „Z ambony można było usłyszeć, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca, a także obywatelami tej samej ojczyzny” – napisał Dziennik Wschodni. Przekaz ważny, zwłaszcza a kontekście ostatnich zdarzeń w Niemczech, które przebiły się do mediów znacznie bardziej niż szczególny charakter Trzech Króli. Być może, dlatego nie wszędzie było tak dobrze jak w Lublinie. Tym bardziej, że ten sam dziennik dodawał, że w mniejszych miastach „Murzyni byli farbowani”.

W mediach pojawiła się tez decyzja lubelskiego sądu. 30-latka z Lublina, Olga K. opowie za swoje nawoływanie do nienawiści. W swoich komentarzach obrażała uchodźców, i pisała m.in. „Brudasy pier…one. Jeszcze pomocą gardzą. Do gazu.” O tych wpisach poinformowało prokuraturę Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

„Olga K. usłyszała zarzut dotyczący nawoływania do nienawiści i znieważania z powodu przynależności narodowej” – wyjaśniała gazecie Justyna Rutkowska-Skowronek, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin – Południe. – „Kobieta przyznała się do winy i wyraziła skruchę.” Dziennik Wschodni poinformował też, że oskarżona jest bezrobotna, a z zawodu pracownikiem socjalnym. Kobieta „postanowiła dobrowolnie poddać się karze. Wniosek w tej sprawie wpłynął właśnie do sądu. Kobieta proponuje dla siebie dwa miesiące więzienia w zawieszeniu oraz 800 zł grzywny. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do sądu.”

Liczba doniesień, dotyczących nawoływania do nienawiści ma rosnąć od jesienie ubiegłego roku – uważa Dziennik. – Cześć postępowań dotyczy osób publikujących obraźliwe komentarze w Internecie.

Dziennik Wschodni przypomina też zdarzenie z ubiegłego roku. „Mężczyzna, w centrum Lublina napadł na Nigeryjczyka. W listopadzie sąd wymierzył mu za to karę roku bezwzględnego więzienia. Do napaści doszło latem ubiegłego roku. Kazimierz R. siedział ze znajomymi w jednym z ogródków przy Krakowskim Przedmieściu. Zobaczył przechodzącego deptakiem obcokrajowca. Zaczepił go, a po chwili uderzył pięścią w twarz i nazwał „czarnuchem”. W obronie Nigeryjczyka interweniował jeden z przechodniów. Włączyli się również strażnicy miejscy z ratusza. Kazimierz R. został obezwładniony i przekazany policjantom.”

Już w najbliższą niedzielę, 17 stycznia, Kościół katolicki będzie obchodził Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Paweł

 
Projekt “Afrykanie w Polsce – badanie i monitoring na rzecz zwalczania dyskryminacji”, realizowany w ramach dotacji otrzymanej z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, jest projektem o zasięgu ogólnopolskim i ma na celu sprawdzenie, jak po pięciu latach, od przeprowadzenia pierwszych kompleksowych badań na temat postrzegania Afryki i jej mieszkańców przez obywateli Polski oraz pierwszego monitoringu polskich mediów, zmienia się stosunek polskiego społeczeństwa i mediów wobec osób pochodzenia afrykańskiego.

W rezultacie projekt dostarczy kluczowych danych, niezbędnych do prowadzenia działań, które w sposób systemowy przeciwdziałają nietolerancji i dyskryminacji, w tym pomogą też lepiej zrozumieć współczesne źródła zjawiska mowy nienawiści. Jednocześnie projekt zajmie się grupą osób pochodzenia afrykańskiego, której nie są poświęcane dedykowane i odrębne badania, i będzie prowadzony przy bezpośrednim udziale Afrykanów.

Zobacz poprzednie wyniki badań i monitoringu prowadzonych przez naszą Fundację.

 Dokument bez tytułu