Kto został aFrykasem Roku 2014?

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Kto został aFrykasem Roku 2014?

Znamy już laureatów najnowszej edycji aFrykasów Roku, wyjątkowych nagród przyznawanych przez Fundację „Afryka Inaczej” ludziom mediów, kultury i nauki, a także instytucjom, które przyczyniają się do przybliżania kontynentu afrykańskiego w Polsce. Wśród nagrodzonych znaleźli się Tomek Michniewicz, Michał Lipszyc, Nadbałtyckie Centrum Kultury i prof. Iwona Anna Ndiaye.

Tomek Michniewicz, znany z audycji „Reszta Świata”, dziennikarz, podróżnik i autor książek- reportaży z jego podróży, otrzymał nagrodę przede wszystkim za akcję w ramach projektu „Swoją drogą”. Wraz ze zwycięzcą konkursu wyjechał do Ugandy, w rejon występowania goryli górskich, zagrożony planami eksploatacji i zniszczenia przez międzynarodowe koncerny wydobywcze. Co najważniejsze, osoba, z którą pojechał jest związana z branżą wydobywczą – zajmuje się przeglądem technicznym platform wiertniczych i tankowców. Po powrocie do Polski okazało się, że zwycięzca konkursu, pod wpływem tego co zobaczył, zapowiedział rezygnację z pracy związanej z przemysłem paliwowym. To zresztą nie pierwsza akcja Tomka związana z Afryką. Od kilku lat wspiera Rezerwat Imire w Zimbabwe, który chroni krytycznie zagrożone nosorożce.

Michał Lipszyc otrzymał aFrykasa w kategorii „Człowiek” za promowanie literatury afrykańskiej, poprzez różne inicjatywy wydawnicze, w których jest tłumaczem autorów z Afryki, szczególnie tej portugalskojęzycznej. W 2014 roku przy jego udziale powstał numer „Literatury na świecie”, poświęcony Etiopii. Jednocześnie Michał angażuje się w akcje na rzecz Afryki. Kilka lat temu tłumaczył na żywo występ Angelo Torresa, zawodowego opowiadacza historii, reżysera i aktora, który pochodzi z Wysp Świętego Tomasza i Książęce. W ubiegłym roku w wykonaniu Lipszyca usłyszeliśmy polski tłumaczenie „I HAVE A DREAM” Martina Luthera Kinga.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zostało nagrodzone za swoje działania na rzecz dialogu międzykulturowego i działalność kulturalną przybliżającą różne kultury. Dyrektorem tego Centrum jest z pochodzenia Nigeryjczyk, Larry Okey Ugwu. Larry jest aktorem i muzykiem, od lat związanym z Trójmiastem. Jest też animatorem kultury, któremu NCK zawdzięcza wiele ciekawych inicjatyw. Dzięki Centrum w Trójmieście odbywał się szereg różnych wydarzeń poświęconych kulturom świata.

W tym roku „Afryka Inaczej” przyznała też aFrykasa w kategorii nauka. Nagroda trafiła do prof. dr hab. Iwony Anny Ndiaye. Działalność naukową prowadzi na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wykracza jednak daleko poza sale wykładowe, organizując od kilku lat Dni Afryki w tym mieście. Podejmuje też inicjatywy wydawnicze. Jedną z ostatnich publikacji, który ukazały się dzięki Ndiaye jest „Antologia afrykańskiej poezji kobiecej”.

aFrykasy są przyznawane przez Fundację „Afryka Inaczej” osobom związanym ze światem mediów, kultury i nauki, działającym na rzecz promocji tematyki afrykańskiej i dialogu polsko-afrykańskiego w Polsce. Fundacja „Afryka Inaczej” powstała po to, aby mówić o Afryce inaczej niż każą nam stereotypowe wyobrażenia na temat tego kontynentu, upowszechniane w mediach i kulturze masowej. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić tych, którzy mówią, myślą bądź piszą o innej Afryce, tej rzeczywistej, gdzie obok smutku jest miejsce na radość. O Afryce, gdzie żyją ludzie.

W poprzednich edycjach laureatkami i laureatami aFrykasów byli m. in. Wojciech Jagielski, Marcin Meller, Jerzy Haszczyński, Wojciech Karpieszuk, Joanna Klimowicz, Biuro Kultury m. st. Warszawy,

Dom Spotkań z Historią, dr Eugeniusz Rzewuski, dr Adam Rybiński, mł. insp. Krzysztof Łaszczyński, Anna Śmigulec, Adam Leszczyński, Paweł Smoleński, Robert Stefanicki, Monika Olejnik i Michał

Mamadou & Paweł

 Dokument bez tytułu