Komentarz: Suski do “Murzynka”

afryka.org Czytelnia Habitat Komentarz: Suski do „Murzynka”

Jest to kolejna sytuacja, kiedy osoba publiczna, w tym wypadku poseł, członek Polskiego Parlamentu, który reprezentuje nie tylko własną osobę, ale i swoich wyborców, wyraża się o osobie o ciemnym kolorze skóry, w sposób ironiczny, protekcjonalny, prześmiewczy, w sposób, który nosi znamiona rasizmu. 

I jak zwykle autor wypowiedzi tłumaczy się: znanym wierszykiem, „usadowieniem się” spornego określenia w języku polskim no i oczywiście brakiem złych intencji, tak jakby to zwalniało z obowiązku kierowania się kulturą osobistą, wyczuciem i wcześniejszego przemyślenia wypowiadanych słów. Dziwi i zastanawia uporczywe forsowanie swoich racji, co do używania okreslenia „Murzyn”. Pojawiło się już tyle publikacji wyjaśniających, dlaczego warto pozbyć się tego określenia z języka, że chyba bezcelowe jest tu przytaczanie kolejny raz wszystkich argumentów. Trudno uwierzyć, że poseł żyjący w polskim społeczeństwie nie zna obraźliwych, poniżających powiedzonek o „Murzynach”, nie orientuje się chociaż trochę, jak bywają traktowane te osoby w codziennym życiu, aby nie przewidzieć, że nie da rady nazwać kogoś „Murzynkiem” bez przywołania tychże negatywnych konotacji.

Stąd chciałbym powiedzieć, że z rasizmem mamy do czynienia nie tylko w przypadku bezpośredniego głoszenia i wdrażania idei rasistowskich, ale również poprzez innego rodzaju postawy powodujące naruszenie praw i uczuć mniejszości i ośmielanie tym samym reszty społeczeństwa do takich negatywnych zachowań.

Chciałbym wyrazić moje głębokie niezadowolenie wobec takich zachowań i zaprotestować przeciwko akceptowaniu takich postaw w sejmie. Niestety, na ulicach i innych miejcach publicznych pewnie jeszcze nie raz będziemy musieli spotkać się z podobną sytuacją, ale ochrońmy przed nimi Polski Sejm.

Zatem, jako członek Komitetu Rzecznikowskiego Afrykańskiej Społeczności w Polsce oczekuję eliminowania takich  praktyk w Polskim Parlamencie. Dbajmy raczej o ducha współpracy i integracji pomiędzy różnymi grupami w społeczeństwie, a Parlament jest jak najbardziej godnym miejscem dla promowania pozytywnych postaw w tym zakresie, a nie dla prezentowania kontrowersyjnych zachowań i wywoływania niepotrzebnych emocji. Oczekuję przeprosin od posła dla przedstawicieli grup, które zestały urażone jego komentarzem.

Nagmeldin Karamalla
Członek Komitetu Rzecznikowskiego Afrykańskiej Społeczności w Polsce

 Dokument bez tytułu