Kim są Malgasze?

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Kim są Malgasze?

Madagaskar jest traktowany jako część Afryki. Jednak 400 kilometrów, które dzielą tę wyspę od kontynentu afrykańskiego zrobiło swoje. Kanał Mozambicki wydał się wystarczającym powodem, żeby Malgasze nie nazywali siebie… Afrykańczykami. Większość mieszkańców Madagaskaru uważa się za Azjatów. A ściślej rzecz ujmując za potomków indonezyjskich osadników.

Dlaczego tak się dzieje. Otóż Madagaskar był przez wiele stuleci bezludną wyspą. Dopiero 2 tysiące lat temu zasiedlili ją pierwsi ludzie. Ci osadnicy nie przybyli z Afryki, ale z Azji, z rejonu dzisiejszej Indonezji. Afrykańczycy pojawili się dopiero później. Podobnie było z Arabami.

Wciąż nie znamy przyczyn dla których przodkowie dzisiejszych Malgaszy podjęli tak daleką podróż. Naukowcy też spierają się, w jaki sposób dotarli oni na wyspę. Jedni mówią nawet o trzech falach migracji, zakończonej w XIV-XV wieku. Wtedy na wyspę przypłynęli Merina. To właśnie oni stworzyli silne królestwo, które w XIX stuleciu podporządkowało sobie całą wyspę.

Malgasze powstali z połączenia tych kilku fal migracji. Było im o tyle łatwo, że reprezentowali spokrewnione ze sobą grupy etniczne. Mniejszą rolę w tworzeniu malgaskiego społeczeństwa odegrali Afrykańczycy z kontynentu.

Przybysze z Indonezji przywieźli ze sobą umiejętność uprawy ryżu w wodzie, budowy umocnionych kamiennymi murami osiedli, wierzenia i zwierzęta domowe, a także kolor czerwony, który obecnie jest jednym z trzech kolorów flagi Madagaskaru, ma indonezyjskie pochodzenie – wśród indonezyjskich osadników był utożsamiany z władzą.

Najdobitniej o pochodzeniu Malgaszy z Indonezji świadczy język malgaski. Należy on do grupy języków indonezyjskich, a niektórzy widzą w nim podobieństwa z językiem z wyspy Borneo.

Po ludności z Azji, przybyli Afrykańczycy ze wschodnich wybrzeży Afryki i Arabowie. Miejsca na wyspie było bardzo dużo. Dopiero w 1200 roku został zasiedlony środkowy rejon wyspy – tzw. wyżyny centralne. Dużym utrudnieniem, ograniczającym napływ osadników, był brak naturalnych, bezpiecznych portów wzdłuż słabo rozwiniętej linii brzegowej Madagaskaru.

Obecnie mówi się, że na Madagaskarze 98 procent ludzi to Malgasze. Tak naprawdę stanowią oni swoistą etniczną afroazjatycką mozaikę, ułożoną z ponad 20 grup etnicznych. Nawet jeśli twierdzą, że nie są Afrykańczykami.

(kofi)

 Dokument bez tytułu