Pozostając na tej stronie wyrażasz jednocześnie zgodę na korzystanie z plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.    

15-01-2015 | Sport | afryka, afrykagola, pna2015, pucharafryki, zichlarz

Kadry finalistów Pucharu Narodów

Jak dobrze policzyłem, to na zaczynającym się w sobotę Pucharze Narodów zagrają piłkarze z aż 59 państw z całego świata! Jak zwykle rekordową liczbę graczy wysyła Francja. Z klubów znad Sekwany do Gwinei Równikowej przyjedzie aż 71 piłkarzy. Będą grali w aż trzynastu reprezentacjach.

Które ligi są równie mocno reprezentowane? Z Hiszpanii przyjedzie 25 zawodników, z Anglii 23, a z Belgii 20. Z afrykańskich lig najliczniej reprezentowana jest południowoafrykańska. Z Premier Soccer League w XXX PNA wystąpi 25 futbolistów, ale w tej liczbie jest aż dziewiętnastu zawodników w kadrze „Bafana Bafana”, którzy wczoraj w Libreville wysoko pokonali w sparingowym meczu Mali 3:0.

Są też ligi egzotyczne. W Pucharze Narodów wystąpią piłkarze, którzy grają na co dzień w Indiach, Gibraltarze, Andorze, Indiach, Iranie czy Hong Kongu, ale nie ma nikogo, kto by występował w naszej ekstraklasie. To najlepiej obrazuje siłę i atrakcyjność naszej ligi…

Sami piłkarze grający na co dzień w zagranicznych ligach są w kadrach Senegalu czy Republiki Zielonego Przylądka. W ekipie „Czarnych Gwiazd” z Ghany są za to gracze z aż 17 państwa z całego świata. Z kolei najwięcej lokalnych graczy jest w ekipie RPA, bo aż dziewiętnastu.

GRUPA A

BURKINA FASO (22 graczy z zagranicy/1 krajowy)

Bramkarze: Germain Sanou (Bauvais, Francja), Abdoulaye Soulama (Hearts of Oak, Ghana), Moussa Fofana (Rail Club du Kadiogo)

Obrońcy: Mohamed Koffi (Zamalek, Egipt), Wilfried Balima (Sheriff Tiraspol, Mołdawia), Bakary Koné (Lyon, Francja), Florent Rouamba (CA Bastia, Francja), Steve Yago (Toulouse, Francja), Paul Koulibaly (Horoya, Gwinea), Narcisse Bambara (CF Cluj, Rumunia), Issa Gouo (As Kaloum, Gwinea)

Pomocnicy: Jonathan Zongo (Almeria, Hiszpania), Préjuce Nakoulma (Mersin, Turcja), Charles Kaboré (Kuban, Rosja), Djakaridja Koné (Evian, Francja), Abdul Razack Traoré (Karakbukspor, Turcja), Bertrand Traoré (Vitesse Arnhem, Holandia), Moussa Yedan(Al-Ahli, Egipt), Adama Guira (Sonderyesk, Dania)

Napastnicy: Jonathan Pitroipa (Al Jazira, ZEA), Aristide Bancé (HJK Helsinki, Finlandia), Issaka Ouédraogo (Admira Wacker, Austria), Alain Traore (FC Lorient, Francja)

GABON (21/2)

Bramkarze: Didier Ovono (KV Oostende, Belgia), Anthony Mfa Mezui (Metz, Francja), Stephane Bitséki Moto (CF Mounana)

Obrońcy: Lloyd Palun (Nice, Francja), Yrundu Musavu King (Caen, Francja), Benjamin Parfait Ze Ondo (ES Setif, Algieria), Bruno Ecuele Manga (Cardiff City, Anglia), Henri Junior Ndong (Auxerre, Francja), Aaron Ondele Appindangoye (CF Mounana), Johan Serge Obiang (La Berrichonne Chateauroux, Francja), Junior Randal Oto’o Zue (SC Braga, Portugalia)

Pomocnicy: Andre Biyogho Pocko (Bordeaux, Francja), Didier Ibrahim Ndong (CS Sfaxien, Tunezja), Samson Mbingui (MC Alger, Algieria), Levy Clement Madinda (Celta Vigo, Hiszpania), Guelor Kanga Kaku (FC Rostov, Rosja), Bonaventure Sokambi (ASO Chlef, Algieria), Alexander Ndoumbou (Marseille, Francja)

Napastnicy: Pierre-Emerick Aubameyang (Borussia Dortmund, Niemcy), Malick Evouna (WAC Casablanca, Maroko), Frederic Bulot (Charlton Athletic, Anglia), Romaric Rogombe (AC Leopards, Kongo), Johan Lengoualama (DH El Jadida, Maroko)

GWINEA RÓWNIKOWA (16/7)

Bramkarze: Aitor Embela (Malaga, Hiszpania), Carlos Mosibe (CA Malabo), Felipe Ovono (Deportivo Mongomo)

Obrońcy: Igor Engonga (CD Tropezon, Hiszpania), Dani Evuy, Diosdado Mbele (obaj Leones Vegetarianos), Miguel Angel Maye (Akonangui), Rui (Hibernians FC, Malta), Sipo (AEK Larnaca, Cypr)

Pomocnicy: Juvenal Edjogo (Santa Coloma, Andora), Viera Ellong Doualla (The Panthers), Pablo Ganet (UD Sanse, Hiszpania), Charly Martin (College Europa, Gibraltar), Emilio Nsue (Middlesbrough, Anglia), Randy (Iraklis, Grecja), Ivan Zarandono (Rangers FC, Hong Kong)

Napastnicy: Javier Balboa (Estoril, Portugalia), Ruben Belima (Real Madrid B, Hiszpania), Ivan Bolado (Pune City, Indie), Raul Fabiani (Olimpic Xativa, Hiszpania), Kike (Mallorca B, Hiszpania), Ruben Dario (Leones Vegetarianos), Ivan Salvador (Valencia B, Hiszpania)

KONGO (15/8)

Bramkarze: Chansel Massa (AC Léopards de Dolisie), Christoffer Mafoumbi (Le Pontet, Francja), Pavhel Ndzila (Étoile du Congo)

Obrońcy: Boris Moubio i Dimitri Bissiki (AC Léopards de Dolisie), Marvin Baudry (SC Amiens, Francja), Francis Nganga (Charleroi, Belgia), Igor Nganga (FC Aarau, Szwajcaria), Arnold Bouka Moutou (SCO Angers, Francja), Antoni Mavoungou (CNFF)

Pomocnicy: Hardy Binguila (Diables Noirs), Delvin Ndinga (Olympiakos Pireus, Grecja), Prince Oniangué (Reims, Francja), Sagesse Babélé i Césair Gandzé (AC Léopards de Dolisie), Chris Malonga (FC Lausanne-Sport, Szwajcaria)

Napastnicy: Fodé Doré (CFR Cluj, Rumunia), Thievy Bifouma (Almeria, Hiszpania), Sylvère Ganvoula (Raja Casablanca, Maroko), Dominique Malonga (Hibernian, Szkocja), Ladislas Douniama (Guingamp, Francja), Franci Litsingi (FK Teplice, Czechy), Fabrice Ondama (Wydad Casablanca, Maroko)

GRUPA B

ZAMBIA (13/10)

Bramkarze: Daniel Munyau (Red Arrows), Kennedy Mweene (Mamelodi Sundowns, RPA), Joshua Titima (Power Dynamos)

Obrońcy: Aaron Katebe (FC Platinum, Zimbabwe), Donashano Malama (Nkana FC), Emmanuel Mbola (Hapoel Ra’anana, Izrael), Christopher Munthali (Nkana FC), Davies Nkausu (Bloemfontein Celtic, RPA), Stopilla Sunzu (Shanghai Shenhua, Chiny)

Pomocnicy: Roderick Kabwe (Zanaco), Rainford Kalaba (TP Mazembe, DR Konga), Chisamba Lungu (Ural Jekaterinnburg, Rosja),
Kondwani Mtonga (Zesco United), Mukuka Mulenga (Bloemfontein Celtic, RPA), Bruce Musakanya (Red Arrows), Lubambo Musonda (FC Ulisses, Armenia), Spencer Sautu (Green Eagles), Nathan Sinkala (Grasshoppers Zurich, Szwajcaria)

Napastnicy: Ronald Kampamba (Nkana), Evans Kangwa (Hapoel Ra’anana, Izrael), Emmanuel Mayuka (Southampton, Anglia), Jackson Mwanza (Zesco United), Given Singuluma (TP Mazembe, DR Konga)

TUNEZJA (9/14)

Bramkarze: Moez Ben Cherifia (Espérance), Farouk Ben Mustapha (Club Africain), Aymen Mathlouthi (Etoile du Sahel)

Obrońcy: Mohamed Ali Yaâkoubi (Espérance), Aymen Abdennour (Monaco, Francja), Rami Bedoui (Etoile du Sahel), Syam Ben Youssef (Astra, Rumunia), Ali Maâloul (CS Sfaxien), Hamza Mathlouthi (CA Bizertin), Bilel Mohsni (Rangers FC, Szkocja), Slim Ben Jemai (Stade Lavallois, Francja)

Pomocnicy: Yassine Chikhaoui (FC Zürich, Szwajcaria), Stéphane Nater (Club Africain), Mohamed Ali Moncer (CS Sfaxien), Houcine Ragued (Espérance), Ferjani Sassi (CS Sfaxien), Jamel Saihi (Montpellier, Francja), Wahbi Khazri (Bordeaux, Francja)

Napastnicy: Edem Rjaibi (CA Bizertin), Ahmed Akaichi (Esperance), Hamza Younes (Ludogorets Razgrad, Bułgaria), Youssef Msakni (Lekhwiya, Katar), Amine Chermiti (FC Zürich, Szwajcaria)

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA (23/0)

Bramkarze: Josimar Dias (Vozinha) (Progresso Sambizanga, Angola), Kevin Sousa (Ken) (Nacional, Portugalia), Ivan Cruz (Ivan) (Gil Vicente, Portugalia)

Obrońcy: Carlos Daniel Garca (Kay) (Universidade Craiova, Rumunia), Carlos Tavares (Carlitos) (Apoel Limassol, Cypr), Nivaldo Santos (Nivaldo) (Teplice, Czechy), Fernando Varela (Varela) (Steaua Bukareszt, Rumunia), Ianique Tavares (Stopira) (Videoton, Węgry), Admilson Barros (Gegé) (Marítimo, Portugalia), Jeffrey Fortes (Jeffrey) (Dordrecht, Holandia)

Pomocnicy: Elvis Macedo (Babanco) (Estoril-Praia, Portugalia), Sérgio Semedo (Samedo) (Olhanense, Portugalia), Luis Carlos Soares (Platini) (CSKA Sófia, Bułgaria),Nuno Monteiro Rocah (Nuno Rocha) (Universidade Craiova, Rumunia), Tony Varela (Toni) (Excelsior, Holandia), Carlos Lima (Calú) (Progresso Sambizanga, Angola)

Napastnicy: Jorge Djaniny (Djaniny) (Santos Laguna, Meksyk), Júlio Tavares (J Tavares) (Dijon, Francja), Ryan Mendes (Mendes) (Lille, Francja), Héldon Ramos (Heldon)(Sporting, Portugalia), Garry Mendes (Garry) (Elche, Hiszpania), Odair Fortes (Odair) (Reims, Francja), Jailton Alves Miranda (Kuca) (Estoril-Praia, Portugalia)

DR KONGA (16/7)

Bramkarze: Robert Kidiaba (TP Mazembe), Perfect Mandanda (Sporting Charleroi, Belgia), Nicaise Kudimbana (Anderlecht, Belgia)

Obrońcy: Jean Kaususuka (TP Mazembe), Joël Kimwaki (TP Mazembe), Issam Mpeko (Kabuscorp, Angola), Mabele Bawaka (AS Vita Club), Chancel Mbemba (Anderlecht, Belgia), Cédric Mongongu (Evian TG, Francja), Christopher Oualembo (Coimbra, Portugalia), Gabriel Zakuani (Peterborough, Anglia)

Pomonicy: Hervé Kage (Genk, Belgia), Neeskens Kebano (Sporting Charleroi, Belgia), Lema Mabidi (AS Vita Club), Cédric Makiadi (Werder Bremen, Niemcy), Youssuf Mulumbu (West Bromwich Albion, Anglia), Jean Munganga (AS Vita Club)

Napastnicy: Jeremy Bokila (Terek Grozny, Rosja), Yannick Bolasie (Crystal Palace, Anglia), Junior Kabananga (Cercle Bruges, Belgia), Cédric Mabwati (Osasuna, Hiszpania), Dieumerci Mbokani (Dynamo Kijów, Ukraina), Firmin Mubele Ndombe (AS Vita Club)

GRUPA C

GHANA (22/1)

Bramkarze: Razak Braimah (Mirandes, Hiszpania), Fatau Dauda (AshGold), Ernest Sowah (Don Bosco, DR Konga)

Obrońcy: Harrison Afful (Esperance, Tunezja), John Boye (Erciyesspor, Turcja), Jonathan Mensah (Evian, Francja), Awal Mohammed (Maritzburg, RPA), Baba Rahman (Augsburg, Niemcy), Gyimah Edwin (Mpumalanga Black Aces, RPA), Daniel Amartey (FC Copenhagen, Dania)

Pomocnicy: Rabiu Mohammed (Kubań Krasnodar, Rosja), Emmanuel Agyemang-Badu (Udinese, Włochy), Afriyie Acquah (Parma, Włochy), Solomon Asante (T.P. Mazembe, DR Konga), Christian Atsu (Everton, Anglia), Mubarak Wakaso (Celtic Glasgow, Szkocja), Andre Ayew (Olympique Marseille, Francja), Frank Acheampong (Anderlecht, Belgia), David Accam (Chicago Fire, USA)

Napastnicy: Jordan Ayew (Lorient, Francja), Mahatma Otoo (Songdal, Norwegia) Asamoah Gyan (Al Ain, ZAE), Kwesi Appiah (Cambridge United, Anglia)

ALGIERIA (21/2)

Bramkarze: Rais Mbolhi (Philadelphia Union, USA)), Doukha Izzeddine (JS Kabylie) Mohamed Lamine Zemmamouche (USM Alger)

Obrońcy: Madjid Bougherra (Fujaira, ZAE), Liassine Cadamuro (Osasuna, Hiszpania), Faouzi Ghoualm (Napoli, Włochy), Rafik Halliche (SC Qatar, Katar), Aissa Mandi (Stade Reims, Francja), Carl Medjani (Trabzonspor, Turcja), Djamel Mesbah (Sampdoria, Włochy), Mehdi Zeffane (Lyon, Francja)

Pomocnicy: Nabil Bentaleb (Tottenham, Anglia), Yacine Brahimi (FC Porto, Portugalia), Medhi Lacen (Getafe, Hiszpania), Ahmed Kashi (FC Metz, Francja), Saphir Taider (Sassuolo, Włochy), Foued Kadir (Betis, Hiszpania)

Napastnicy: Abdelmoumene Djabou (Club Africain, Tunezja), Sofiane Feghouli (Valencia, Hiszpania), Riyad Mahrez (Leicester City, Anglia), Islam Slimani (Sporting Lizbona, Portugalia), Hilal Soudani (Dinamo Zagzreb, Chorwacja), Ishak Belfodil (Parma, Włochy)

SENEGAL (23/0)

Bramkarze: Bouna Coundoul (Ethnikos Achnas FC, Cypr), Lys Gomis (Trappani, Włochy), Pape Demba Camara (Sochaux, Francja).

Obrońcy: Zargo Toure (Le Havre, Francja), Lamine Gassama (Lorient, Francja), Lamine Sane (Bordeaux, Francja), Kara Mbodj (Genk, Belgia), Pape Ndiaye Souare (Lille, Francja), Papy Djilobodji (Nantes, Francja), Cheikh Mbengue (Rennes, Francja).

Pomocnicy: Cheikhou Kouyate (West Ham, Anglia), Pape Kouli Diop (Levante, Hiszpania), Idrissa Gana Gueye (Lille, Francja), Stephane Badji (Brann, Norwegia), Salif Sane (Hanover 96, Niemcy), Pape Alioune Ndiaye (Bodo Glimt, Norwegia), Alfred Ndiaye (Betis, Hiszpania).

Napastnicy: Moussa Konate (SC Sion, Szwajcaria), Mame Birame Diouf (Stoke City, Anglia), Sadio Mane (Southampton, Anglia), Moussa Sow (Fenerbahce, Turkcja), Papiss Demba Cisse (Newcastle, Anglia), Henri Saivet (Bordeaux, Francja), Dame Ndoye (Lokomotiv Moskwa, Rosja)

RPA (4/19)

Bramkarze: Darren Keet (KV Kortrijk, Belgia), Brilliant Khuzwayo (Kaizer Chiefs), Jackson Mabokgwane (Mpumalanga Black Aces)

Obrońcy: Siyabonga Nhlapo (BidVest Wits), Patrick Phungwayo (Orlando Pirates), Anele Ngcongca (KRC Genk, Belgia), Thulani Hlatshwayo (BidVest Wits), Erick Mathoho (Kaizer Chiefs), Rivaldo Coetzee (Ajax Cape Town), Thabo Matlaba (Orlando Pirates)

Pomocnicy: Themba Zwane (Mamelodi Sundowns), Andile Jali (KV Oostende, Belgia), Reneilwe Letsholonyane (Kaizer Chiefs), Bongani Zungu (Mamelodi Sundowns), Thami Sangweni (Chippa United), Dean Furman (Doncaster Rovers, Anglia), Thuso Phala (SuperSport United), Mandla Masango (Kaizer Chiefs), Oupa Manyisa (Orlando Pirates)

Napastnicy:Bernard Parker (Kaizer Chiefs), Tokelo Rantie (AFC Bournemouth, Anglia), Bongani Ndulula (AmaZulu), Sibusiso Vilakazi (BidVest Wits)

GRUPA D

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ (21/2)

Bramkarze: Boubacar Barry (Lokeren, Belgia), Sylvain Gbohouo (Sewe Sport), Sayouba Mande (Staebek, Norwegia)

Obrońcy: Jean-Daniel Akpa Akpro (Toulouse, Francja), Serge Aurier (Paris Saint-Germain, Francja) Eric Bertrand Bailly (Espanyol, Hiszpania), Wilfried Kanon (ADO Den Haag, Holandia), Sakia Tiene (Montpelier, Francja), Kolo Toure (Liverpool, Anglia), Ousmane Viera (Rizespor, Turcja)

Pomocnicy: Roger Assale (Sewe Sport), Serey Die (FC Basel, Szwajcaria), Ismael Diomande (AS St. Etienne, Francja), Cheick Doukoure (FC Metz, Francja), Max Gradel (AS St. Etienne, Francja), Cheick Tiote (Newcastle United, Anglia), Yaya Toure (Manchester City, Anglia)

Napastnicy: Wilfried Bony (Manchester City, Anglia), Seydou Doumbia (CSKA Moskwa, Rosja), Gervinho (AS Roma, Włochy), Salomon Kalou (Hertha Berlin, Niemcy), Junior Tallo (Bastia, Francja), Lacina Traore (Monaco, Francja)

MALI (21/2)

Bramkarze: Soumaïla Diakite (Esteghlal Khuzestan, Iran), Germain Berthe (AS Onze Créateurs de Niaréla), N’Tji Michel Samake (CS Duguwolofila Mali)

Obrońcy: Drissa Diakite (Bastia, Francja), Fousseyni Diawara (Tours, Francja), Molla Wague (Udinese, Włochy), Ousmane Coulibaly (Platanias, Grecja), Adama Tamboura (Randers, Dania), Idrissa Coulibaly (Hassania Agadir, Maroko), Salif Coulibaly (TP Mazembe, DR Konga), Mohamed Konate (Renaissance Berkane, Maroko)

Pomocnicy: Seydou Keita (AS Roma, Włochy), Tongo Hamed Doumbia (Toulouse, Francja), Yacouba Sylla (Erciyesspor, Turcja), Mamoutou N’Diaye (Zulte Waregem, Belgia), Abdou Traore (Bordeaux, Francja), Sigamary Diarra (Valenciennes, Francja)

Napastnicy: Bakary Sako (Wolverhampton Wanderers, Anglia), Mustapha Yatabare (Trabzonspor, Turcja), Sambou Yattabare (Guingamp, Francja), Abdoulaye Diaby (Mouscron, Belgia), Modibo Maiga (Metz, Francja), Mohamed Traore (Al-Merrikh, Sudan)

KAMERUN (21/2)

Bramkarze: Guy-Rolland Ndy Assembe (Nancy, Francja), Pierre-Sylvain Abogo (Tonnerre de Yaoundé), Fabrice Ondoua (FC Barcelona B, Hiszpania)

Obrońcy: Cédric Djeugoué (Coton Sport), Nicolas Nkoulou (Marseille, Francja), Jérôme Guihota (Valenciennes, Francja), Ambroise Oyongo Bitolo (New York Red Bulls, USA), Aurélien Chedjou (Galatasaray, Turcja), Henri Bedimo (Lyon, Francja)

Pomocnicy: Stéphane Mbia (FC Séville, Hiszpania), Eyong Enoh (Standard Liège, Belgia), Raoul Loé (Osasuna, Hiszpania), Edgar Salli (AS Monaco, Francja), Georges Mandjeck (Kayseri Erciyesspor, Turcja), Franck Kom (Etoile du Sahel, Tunezja), Patrick Ekeng Ekeng (Cordba CF, Hiszpania)

Napastnicy: Eric-Maxim Choupo Moting (Schalke 04, Niemcy), Benjamin Moukandjo (Reims, Francja), Vincent Aboubakar (FC Porto, Portugalia), Léonard Kweuke (Caykur Rizespor, Turcja), Clinton Njie (Lyon, Francja), Franck Etoundi (FC Zurich, Szwajcaria), Jacques Zoua (Kayseri Erciyesspor, Turcja)

GWINEA (21/2)

Bramkarze: Abdul Aziz Keita (AS Kaloum Star), Naby Yattara, (Arles Avignon, Francja), Aboubacar Camara (Murcia, Hiszpania)

Obrońca: Djibril Tamsir Paye (Zulte Waregem, Belgia), Fode Camara, (Horoya AC), Abdoulaye Cisse (Angers, Francja), Mohammed Diarra (Odense, Dania), Florentin Pogba (AS St Etienne, Francja), Baissama Sankoh (Guingamp, Francja), Issiaga Sylla (Toulouse, Francja), Kamil Zayatte (Sheffield Wednesday, Anglia)

Pomocnicy: Kevin Constant (Trabzonspor, Turcja), Ibrahima Conte, (Anderlecht, Belgia), Lanfia Camara (Mechelen, Belgia), Boubacar Fofana (Nacional, Portugalia), Naby Keita (Red Bull Salzburg, Austria), Bouna Sarr (FC Metz, Francja)

Napastnicy: Abdoul Camara (Angers, Francja), Francois Kamano (Bastia, Francja), Seydouba Soumah (Slovan Bratislava, Słowacja), Idrissa Sylla (Zulte Waregem, Belgia), Ibrahima Traore (Borussia Monchengladbach, Niemcy), Mohamed Yattara (Lyon, Francja)

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

blog comments powered by Disqus