Globaltika zagra ponownie!

afryka.org Polecamy Globaltika zagra ponownie!

Nowe miejsce, nowe zespoły – organizatorzy Globaltiki ogłosili listę artystów. Znamy też ceny biletów. W lipcu warto wybrać się na ten festiwal do Trójmiasta.

Już dziewiąty raz za sprawą festiwalu Globaltica w Gdyni zabrzmią rytmy z całego świata. Do koncertów na scenach w Parku Kolibki dołącza koncert dla fanów muzyki świata w sali koncertowej. W Teatrze Muzycznym wystąpi Claudia Aurora – autorka przepięknych, melancholijnych pieśni i jedna z najbardziej obiecujących fadistek młodego pokolenia. Postrzegane jako rywalki flamenco, nostalgiczne melodie fado, tradycyjnego portugalskiego „folk-bluesa”, od zawsze oczarowywały słuchaczy na całym świecie. Claudia Aurora to nowy głos tego gatunku. Claudia w swojej twórczości łączy tradycje portugalskiego fado, na którym wychowała się mieszkając w dzieciństwie w małej wiosce nieopodal Oporto, a także elementy muzyki, którą poznała później, gdy przeprowadziła się do Bristolu. Tam poznała muzykę takich artystów jak wczesny Bruce Springsteen, Led Zeppelin, Neil Young czy Janis Joplin. Zafascynowała ją także twórczość muzyków pochodzących z Brazylii: Elis Regina, Maria Bethania, Chico Buarque czy Milton Nascimento. Po latach spędzonych w Anglii poczuła tęsknotę do domu, do tego co ją ukształtowało – do pieśni fado śpiewanych przez jej babcię, do formy muzycznej, która składa się z uczuć takich jak zagubienie, samotność, miłość, nostalgia – z tego wszystkiego, co Claudia zaczęła odczuwać. Był to naturalny impuls, który pchnął ją do tworzenia muzyki, którą możemy się teraz zachwycać – tradycyjnego fado, ale ukazanego w odmienny, czarujący sposób. Artystka prezentowała swoją twórczość w wielu prestiżowych miejscach jak choćby Queen Elizabeth Hall, Kings Place w Londynie czy Royal Theatre w Norwich. W lipcu będzie można podziwiać ją na koncercie w Nowej Sali Teatru Muzycznego w Gdyni.

Na znane już festiwalowiczom koncerty w Kolibkach organizatorzy zaprosili między innymi zespół Watcha Clan. Muzycy serwują elementy muzyki bałkańskiej, żydowskiej i marokańskiej, grę na ludowych instrumentach, śpiewy rodem z Serbii czy Algierii, a wszystko to okraszone elektroniką w najlepszym wydaniu.  Kiedy w roku 2008 Watcha Clan wypuścili na rynek swój międzynarodowy debiut – krążek „Diaspora Hi-Fi” w mediach zajmujących się world music zawrzało, a grupa znalazła się na pierwszym miejscu listy World Music Charts Europe. Watcha Clan uważany jest za jeden z najciekawszych zespołów tworzących na pograniczu stylów takich jak drum’n’bass, jungle, oriental, hip hop, dub, reggae czy ragga. Watcha Clan  to kolektyw muzyków z różnych stron świata, którzy obecnie mieszkają w Marsylii.  Na scenie zespół oczarowuje energią i różnorodnością – Matt La Besse zmienia instrumenty jak rękawiczki – gitarę, gitarę basową i kontrabas, Supreme Clem odpowiedzialny za bity sprawia wrażenie, jakby miał co najmniej osiem rąk przeskakując z harmonium na samplery, laptopy i sekwencery. A niesamowicie krystaliczny, czarujący głos Sista K. prowadzi słuchaczy w odległe krainy orientalnych melodii – słyszymy teksty w języku francuskim, angielskim, Ladino, hiszpańskim, w Jidisz i po arabsku. W harmonii z jej głosem pojawia się męski wokal wychowanego w Algierii gitarzysty – Nassima.

W tym roku  na scenie Globaltiki zagra też jeden z najbardziej uznanych zespołów wykonujących słynne wielogłosy gruzińskie z akompaniamentem tradycyjnych instrumentów – połączenie dawnych tradycji i współczesnego podejścia do muzykowania. Grupa Chveneburebi, bo o nich mowa składa się z pięciu muzyków – każdy z nich pochodzi z innej części Gruzji. Dzięki temu mogą w autentyczny sposób przedstawiać tradycje całego swojego kraju. Zapadające w pamięć dźwięki gruzińskiej pieśni wielogłosowej stanowią bardzo unikatową tradycję muzyczną, cenioną na całym świecie. Każdy z wokalistów zespołu Chveneburebi jest również doskonałym instrumentalistą – grają m.in. na takich tradycyjnych instrumentach jak panduri czy chonguri (szarpane instrumenty strunowe), a także doli (rodzaj bębna). Muzycy występowali na wielu scenach całego świata, a na koncie, oprócz własnych płyt, mają wspólny singiel nagrany z polską grupą Psio Crew i doskonale znanym polskim fanom Senegalczykiem Mamadou Dioufem.

Oprócz tradycji muzycznej od zapomnienia udaje się też ocalić oryginalne gruzińskie tańce ludowe np. kartuli (lezginka), chorumi, perchuli. Na Globaltice pojawi się wyjątkowa okazja nauki tych tańców podczas specjalnych warsztatów prowadzonych przez członków Chveneburebi.

Wśród kameralnych koncertów Globaltiki, prezentujących bardziej tradycyjne podejście do muzyki, usłyszymy urzekające brzmienie kory – wyjątkowego instrumentu z Afryki Zachodniej. Niepowtarzalny koncert zagra młody wirtuoz pochodzący z Gambii, Buba Kuyateh. Należy on do znanej rodziny jali, czyli muzyków zajmujących się szerzeniem tradycji oraz przekazywaniem historii z pokolenia na pokolenie. W jego rodzinnych stronach mówi się w trzech rdzennych językach: Wolof, Jola i Mandinka. Jego ojczystym językiem jest właśnie Mandinka, znamienna dla regionu Senegambii, nie posiadająca jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy tradycyjnej i historycznej ma tam przekaz ustny. Buba gra na korze od ponad 20 lat. Wywodzi się z rodziny o muzycznych korzeniach, tak więc muzyka i występy są dla niego codziennością. Jego dziadek Alhaji Bai Konte oraz ojciec Kausu Kuyateh i wujek Dembo Konte to wybitni wirtuozi kory. Ich wizerunki i nagrania to najczęściej pojawiające się elementy we wszelkich publikacjach dotyczących tego instrumentu. Reprezentant kolejnego pokolenia wirtuozów wystąpi na Globaltice. Warto zobaczyć go na żywo w pierwszy dzień koncertowy tegorocznej edycji festiwalu.

BILETY Globaltica 2013:

Dostępne na ticketpro.pl i w Salonach Empik:

Koncerty w dniach 26 i 27.07.2013:

Bilet (na jeden dzień)

25 pln- przedsprzedaż (do 19.07)

30 pln- sprzedaż (od 20.07)

Karnet (26-27.07):

35 pln- przedsprzedaż (do 19.07)

40 pln- sprzedaż (od 20.07)

Koncert W Teatrze Muzycznym /Claudia Aurora 28.07.2013:

50 pln- przedsprzedaż (do 19.07)

60 pln- sprzedaż (od 20.07)

Przypominamy, że wcześniej ogłoszeni artyści to Mahotella Queens z RPA, Orkiestra Świętego Mikołaja z Polski, Kal z Serbii oraz Bio Ritmo z Portoryko.

Festiwal odbędzie się w dniach 24-28 lipca 2013. Po raz kolejny w malowniczej przestrzeni Parku Kolibki w Gdyni gościć będą artyści i fani muzyki świata. Jak co roku, oprócz koncertów w Kolibkach miasto ożywią rytmy i obrazy kultur z czterech stron świata. Odbędą się warsztaty muzyczne i taneczne oraz coroczny cykl pokazów filmowych Cinema Globaltica.

 Dokument bez tytułu