Bajka o pięknej Fatimie i złym czarodzieju

afryka.org Czytelnia Edukacja Bajka o pięknej Fatimie i złym czarodzieju

Dawno, dawno temu, za lasami, za górami, za Białym i Błękitnym Nilem mieszkała dziewczyna imieniem Fatima. Była ona niezwykle piękna i dobra, posłuszna rodzicom. Z szacunkiem odnosiła się do starszych i nie zaniedbywała modlitwy. Nic dziwnego zatem, że była powszechnie znana i lubiana przez mieszkańców swojej wioski, którzy zajmowali się uprawą wszelkiego rodzaju roślin. Bali się oni zbliżać do pobliskiego lasu, który był pełen dzikich zwierząt żyjących na usługach złego czarodzieja. Ghoul – bo tak było mu na imię – według opowieści i  przekazów postać miał podobną do ludzkiej, jednakże z dziesięcioma głowami i kłami.

Legendy głosiły, że po odcięciu jednej głowy natychmiast odrasta kolejna. Ponadto, stwór ten wydzielał odpychający zapach. Miał w zwyczaju przesypianie całego roku, po czym następował kolejny rok – bez snu. Kiedy spał, wkładał sobie pukiel włosów żony pod głowę. W ten sposób kobieta była jak w pułapce i nie mogła uciec. Jego kolejnymi żonami były kobiety porwane z wioski i poślubione wbrew ich woli. Po roku czarodziej po przebudzeniu zabijał żonę i wyruszał na poszukiwanie kolejnej. Wtedy rodzice chronili swe córki – urodziwe dziewczęta – nie pozwalając im wychodzić z domu, a zwłaszcza zbliżać się do lasu.

Fatima miała siedmiu braci i dwóch kuzynów. Wszyscy we wsi wiedzieli, że jeden z kuzynów miał zostać mężem Fatimy. Oprócz ludzi życzliwych Fatimie byli też niestety i zazdrośni, zwłaszcza inne młode dziewczęta, nie tak urodziwe jak ona. Postanowiły one doprowadzić do tego, aby zły czarodziej porwał właśnie ją i pojął za żonę. Przyszły zatem do jej domu, aby ją wywołać pod pretekstem wspólnej wyprawy na daktyle. Fatima powiedziała koleżankom, że najpierw musi dostać zgodę na wyjście od rodziców, babci i braci. Po usłyszeniu odmowy, nieszczere koleżanki nadal nalegały. W końcu babcia Fatimy uległa namowom i zaproponowała, że pozwoli na wspólne wyjście pod warunkiem, że dziewczyny zbiorą co do ziarenka rozsypany na ziemię sezam. Dziewczyny wykonały zadanie, po czym zgodnie z obietnicą babci Fatimy wszystkie poszły na przechadzkę, podczas której zaproponowały zabawę polegającą na wrzucaniu bransoletek do studni. Wygrać miała ta, która jako pierwsza odzyska swoją z powrotem. Jednak dziewczyny oszukały Fatimę i zamiast biżuterii wrzuciły do studni kamienie, a potem udały, że już swoje bransoletki wciągnęły. Jedynie Fatima nie mogła odzyskać swojej. Dziewczyny zostawiły płaczącą koleżankę przy studni a same oddaliły się w kierunku wsi. Dobrze wiedziały, jaki los może spotkać w tym miejscu samotną dziewczynę. Faktycznie, wkrótce obok Fatimy pojawił się czarodziej, który obiecał odzyskanie bransoletki w zamian za jej rękę. W przeciwnym razie dziewczynę miała spotkać śmierć. Fatima, obawiając się o własne życie, poszła z czarodziejem do jego groty. Czekała tam na nią tylko samotność i rozpacz.

Rodzice Fatimy zaczęli szukać swojej córki. Zapytali również koleżanki, te jednak skłamały, że Fatima sama odłączyła się od nich i zgubiła gdzieś w lesie. Tymczasem ptaki usłyszały w lesie żałosną pieśń porwanej dziewczyny i przyniosły wiadomość do wsi. Zrozpaczeni rodzice udali się po poradę do starej kobiety, która znała język ptaków. Staruszka wyjaśniła rodzinie zaginionej, że dziewczyna została porwana i poślubiona przez czarodzieja. Trzeba teraz czekać aż okrutny mąż zaśnie na jej włosach jak to ma w zwyczaju. Następnie należy obciąć włosy dziewczyny i w ten sposób uwolnioną zabrać z groty potwora. Staruszka uprzedziła też, iż czarodziej ma dziesięć głów i konieczne jest posiadanie dziesięciu mieczy do ich ucięcia. Siedmiu braci i dwóch kuzynów wybrało się w drogę na swoich rumakach potrafiących nie tylko kłusować, ale i latać. Do groty czarodzieja doprowadził ich odrażający zapach rozsiewany przez niego. Dzielni mężczyźni postąpili zgodnie z zaleceniem starej kobiety. Zabrali dziewczynę zostawiając śpiącego potwora, który po przebudzeniu, widząc co się wydarzyło, okrutnie się rozgniewał. Postanowił okrutnie zemścić się na całej wsi. Tym razem również ptaki swoim śpiewem uprzedziły mieszkańców o zamiarach czarodzieja. Tam już czekali na niego braci i kuzyni Fatimy uzbrojeni w miecze. Przy obcinaniu kolejnych głów czarodziej jedynie śmiał się, będąc pewnym swojej mocy, jednak po obcięciu dziewiątej uciekł, aby potem powrócić w postaci czerwonej owcy. Zbliżył się do łóżka śpiącej Fatimy, która zobaczywszy jego twarz krzyknęła przestraszona. Rodzina dziewczyny była przekonana, że jest to tylko zły sen po tylu dramatycznych przeżyciach. Jednak kuzyn, który miał poślubić Fatimę nabrał podejrzeń co do owcy, która rzekomo przewidziała się śpiącej dziewczynie. Zakradł się w nocy podczas snu Fatimy i obciął głowę zwierzęciu. Była to ostatnia głowa złego czarodzieja, co ostatecznie go uśmierciło. Odtąd ludzie żyli szczęśliwie, bo ich spokoju nie zakłócała już żadna zła moc.

przygotował Nagmeldin Karamalla, Sudan

Pobierz bajkę w wersji mp3.

Przeczytaj całą e-książkę w formatach pdf lub epub

Nagrania bajek w wersji audio i video oraz e-książka, które powstały w ramach projektu “Afryka jak z bajki” są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji “Afryka Inaczej”. Utwory powstały w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2012. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworów, pod warunkiem zachowania ww. informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

 Dokument bez tytułu