Pozostając na tej stronie wyrażasz jednocześnie zgodę na korzystanie z plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.    

25-05-2007 | Wiadomości | etiopia, nkrumah, oja, ua

Afryka ma dziś swoje święto

25 maja jest obchodzony jako Dzień Afryki, który został ustanowiony świętem tego kontynentu w związku z powołaniem Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA) w 1963 roku. Pomimo, że nie ma już OJA, bo 39 lat później zastąpiła ją Unia Afrykańska (UA), na całym świecie organizowane są z tej okazji wielkie uroczystości.

© panafrican.tv. Kwame Nkrumah był jednym z założycieli OJA. 

44 lata temu w stolicy Etiopii Addis Abebie przywódcy kilku niepodległych już państw afrykańskich wraz z tymi krajami, które musiały jeszcze walczyć o swoją wolność, postanowiły utworzyć wspólny front na rzecz Afryki. Nazwa nowej organizacji podkreślała jej aspiracje od zjednoczenia całego kontynentu wokół idei wolności i współpracy. W 2002 roku przekształciła się ona w UA.

Celem OJA były - całkowite wyzwolenie Afrykańczyków spod kolonialnej zależności i wprowadzenie zasady sprawiedliwości społecznej, którym towarzyszyły hasła panafrykanizmu czyli politycznego współdziałania wszystkich krajów w Afryce. Ojcami organizacji byli Kwame Nkrumah, Sekou Toure, Augustino Neto, Julius Mwalimu Nyerere i Sir Tseretse Khama.

44 lata później, także w Polsce, żyjąca tutaj afrykańska diaspora organizuje z tej okazji szereg uroczystości. I kto by pomyślał, że tak się stanie?

(kofi)

blog comments powered by Disqus