7 Dni Afryka: Pijany banan

afryka.org Czytelnia Blog Mamadou Diouf 7 Dni Afryka: Pijany banan

Pijana młodzież obrzuciła płonącymi zniczami pomnik Jana Pawła II przed łódzką katedrą. To miało miejsce w listopadzie rok temu. Ksiądz podczas mszy porównał wybryk „do działań żołnierzy niemieckich, którzy strzelali do witraży w katedrze w czasie drugiej wojny światowej”. Mocne to słowa, ale słuszne. Pewne zachowania są oceniane w rzeczywistości konkretnego miejsca. Nawet cudzoziemiec wie, jakie miejsce zajmuje papież w świadomości Polaków. Dlatego, nawet nieprzytomnie pijana młodzież nie powinna tak postępować.. Co potrafi młody człowiek pod pretekstem alkoholu?

„Wyrok za rasistowski napad”. To tytuł artykułu z kieleckiej Gazety Wyborczej, opisujący pobicie nauczyciela angielskiego pochodzącego z Ghany. W biały dzień na ulicy, napastnicy krzyczeli „zaje…cię, bambusie”. Gazeta podaje, że było ich trzech, wszyscy pijani. Z pijakami większość z nas miała do czynienia, na ulicy czy w komunikacji miejskiej.

Napastnicy krzyczeli także:„ niech na drzewie siedzi bambus”. Ta osobliwa  mentalność wierzy w to, iż cała Afryka mieszka na drzewach, miliard ludzi (od 2010 r.) i tyle drzew? Gdzie spał papież, kiedy odwiedził Senegal w 1992 roku? Gdzie są polskie placówki dyplomatyczne? Na wysokich ogromnych baobabach, średnich akacjach, czy raczej karłowatych chwiejących się krzewach?

Przyszedł czas nałożyć kolejną farbę na naszym podwórkowym płótnie. Polecam farbę, której nazwa zaczyna się od drugiej litery alfabetu. B jak bananowa. Rzuć banana, idzie lub kopie piłkę małpa! Filozoficzno-literacki owoc. Taki gest załatwi wszystko. Żaden paragraf nie grozi, bo przecież żadne słówko nie musi paść.

„Banany rosną na krzewach wyglądających jak drzewa”. Takie zdanie czytałem na stronie naukowefakty.pl. Inna strona (światkwiatów.pl) z kolej idzie dalej: „cechą charakterystyczną rośliny jest brak pnia – liście razem z ogonkami tworzą pień pozorny. Konsekwencja tego jest taka, iż bananowiec nie jest drzewem, mimo tego że przypomina drzewo”. Wygląda na to, że banany nie rosną jednak na drzewach. Czemu w takim razie trzech mieszkańców Skarżyska Kamiennego chce „wysłać” gościa z Ghany na drzewo?

Takich słów też się kiedyś nasłuchałem. Ten typ mentalności spotkać można wszędzie. Chodził do szkoły, bywa tak, że nawet pociągnie końcówkę studiów. Może i czytał wiersze. Najczęściej zapamiętuje na amen jeden tytuł: Bambo versus Bambus. Taki osobnik ma alergię na melaninę. Nie wie jedynie, że Koreańczyk, Polak czy Senegalczyk, każdy ją ma w skórze. Różnica tkwi w procentach. Ten sam typ, szczególnie pod wpływem innych płynnych procentów, obnaża swoją ciasną mentalność. To właśnie jest „bambomental”. Spotkałem wielu ludzi, którzy mieli alergię na charakter, usposobienie czy zachowanie innych osób.  Jak wytłumaczyć alergię na kolor?

Napastnicy wyzywali go od ”czarnych małp”.

Jaki kolor skóry mają te zwierzęta? Jakie są powinowactwa małpy względem człowieka? Wśród gatunków małp najbliższym krewnym człowieka jest szympans. Nie chodzi jedynie o tych, którzy mieszkają w pobliżu, ale także o Nowaka z dalekiej Polski, Kanadyjczyka czy  Chińczyka.

Świnia to bardzo sympatyczne zwierzę. Biedna mieszka w chlewiku, bogata w chlewni. Na studiach, dowiedziałem się, że właśnie ona jest nam ludziom najbliższa pod względem budowy układu pokarmowego. Logiczne więc, że jada wszystko. Jak człowiek. To jednak nie powód, aby Afrykanin ubzdurał sobie, że każdy biały człowiek ma więcej wspólnego z świnią niż to co mówi anatomia. Leniwe umysły kochają (inaczej nie potrafią) uogólnienie.

Wracając do pobicia Ghańczyka, Sąd Okręgowy w Kielcach skazał całą trójkę na kary dziewięciu miesięcy więzienia i 15 tys. złotych zadośćuczynienia. „Bo bez żadnej uzasadnionej przyczyny zaatakowali człowieka tylko z powodu odmiennego koloru skóry”. Takie było uzasadnienie. Czasy niskiego stopnia społecznej szkodliwości  tego typu sprawy mijają. To świetna wiadomość!

Niektórym trzeba będzie tłumaczyć ten tekst z polskiego na…polski. A może im serwować banany. Podobno są dobre na kaca, niepokój czy strach. Zawierają duże ilości serotoniny odpowiedzialnej za uśmiech i dobry humor.

Mamadou

Projekt “Afrykanie w Polsce – badanie i monitoring na rzecz zwalczania dyskryminacji”, realizowany w ramach dotacji otrzymanej z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, jest projektem o zasięgu ogólnopolskim i ma na celu sprawdzenie, jak po pięciu latach, od przeprowadzenia pierwszych kompleksowych badań na temat postrzegania Afryki i jej mieszkańców przez obywateli Polski oraz pierwszego monitoringu polskich mediów, zmienia się stosunek polskiego społeczeństwa i mediów wobec osób pochodzenia afrykańskiego.

W rezultacie projekt dostarczy kluczowych danych, niezbędnych do prowadzenia działań, które w sposób systemowy przeciwdziałają nietolerancji i dyskryminacji, w tym pomogą też lepiej zrozumieć współczesne źródła zjawiska mowy nienawiści. Jednocześnie projekt zajmie się grupą osób pochodzenia afrykańskiego, której nie są poświęcane dedykowane i odrębne badania, i będzie prowadzony przy bezpośrednim udziale Afrykanów.

Zobacz poprzednie wyniki badań i monitoringu prowadzonych przez naszą Fundację.

 Dokument bez tytułu