“Warszawiacy nie z tej ziemi”

afryka.org Polecamy „Warszawiacy nie z tej ziemi”

Kolejna odsłona odkrywania wielonarodowych i wieloetnicznych epizodów w dziejach Warszawy. Po tym, jak nasza Fundacja wydała książkę “Afryka w Warszawie”, a IPN opublikował “Cudzoziemców w Warszawie”, przyszła kolej na “Warszawiaków nie z tej ziemi”, książkę, która ukazuje się nakładem Domu Spotkań z Historią.

Z rozmaitych powodów zamieszkali w Warszawie po II wojnie światowej. Jedni z wyboru, drudzy z miłości, jeszcze inni – posługując się słowami jednego z bohaterów – „przez przypadek”. Cudzoziemcy, którzy związali się z Warszawą, barwnie opowiadają o swoim życiu w realiach PRL-u. O kolejkach, kuchni, tradycji, o języku, polityce… O tym, że można nauczyć się języka, by zrozumieć jeden wiersz i o tym, że kolor liści na drzewach może zaskoczyć. Ta książka jest lustrem, w którym Polacy, a zwłaszcza mieszkańcy Warszawy, mogą się przejrzeć.

Książka Warszawiacy nie z tej ziemi… pod red. Jerzego Kochanowskiego to pasjonująca i barwna opowieść o warszawiakach z różnych stron świata (m.in. Finlandii, Serbii, Węgier, Włoch, Rosji, Japonii, Meksyku, Sudanu, Tanzanii, Syrii, Iraku), którzy przybyli do Polski w okresie PRL i związali swoje życie z Warszawą. Dlaczego przyjechali i zamieszkali w kraju „za żelazną kurtyną”? Jedni z wyboru, drudzy z miłości, jeszcze inni „przez przypadek”. Na łamach książki opowiadają o tym, jak wyglądało ich życie w realiach PRL-u: o kolejkach, kuchni, tradycji, o języku, polityce, a także miłości i przyjaźniach. Ta książka jest lustrem, w którym Polacy, a zwłaszcza mieszkańcy Warszawy, mogą się przejrzeć.

Publikacja składa się z fragmentów relacji biograficznych 36 osób, m.in. Tessy Capponi–Borawskiej, Hatifa Janabiego, Branko Ćirlića, Chrisa Niedenthala, Ivo Nikića, Celeste Zawadzkiej, Annick Cataldi, Carli Tonini, Erdenczimeg Szaniawskiej i Szabolcsa Esztenyi’ego. Do książki dołączone jest DVD z filmowym zapisem rozmów z bohaterami. Książka ukaże się także w formie audiobooka, który czytają Danuta Stenka i Adam Ferency.

Relacje nagrywane były przez Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka Karta, największego w Polsce archiwum gromadzącego wspomnienia biograficzne (audio i wideo) w ramach projektu „Warszawa Wielonarodowa 19451989”. Dom Spotkań z Historią od 2010 roku organizuje spotkania z cudzoziemcami mieszkającymi w stolicy pod hasłem „Warszawiacy nie z tej ziemi”.

Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z autorem i bohaterami książki Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 19451989: 20 września 2013 (pt.), godz. 18.00. W programie: prezentacja fragmentów filmu towarzyszącego publikacji i nagrań audiobooka. Wstęp wolny.

Polecamy!

 Dokument bez tytułu