“Przeklęci”

afryka.org Kultura Film „Przeklęci”

“Przeklęci” są kolejnym filmem z ghańskim rodowodem, który obejrzymy na tegorocznej AfryKamerze.

Zmęczony życiem dziennikarz Godwin w poszukiwaniu tematu trafia do małej, zagubionej na prowincji wioski. Lecz zamiast relacjonować tradycyjny rytuał łowiecki, u boku młodego kleryka zaangażuje się w obronę piętnastoletniej dziewczyny, oskarżonej przez miejscowego pastora o czary i w efekcie skazanej na śmierć.

Choć akcja filmu toczy się w fikcyjnym miejscu, pochodzący z Ghany brytyjski reżyser Nana Obiri Yeboah nie ukrywa, że inspirowały go fakty: w zachodniej Afryce każdego roku tysiące dzieci padają ofiarami oskarżeń o praktykowanie czarnej magii. Wiele z nich poddawanych jest torturom i zabijanych. Realizację filmu na ten temat reżyser uznał za swój obowiązek, ale społeczne kino z powodzeniem ubrał w gatunkowe szaty: mamy tu wszak stylistyczne elementy czarnego kryminału, horroru, a nawet politycznego thrillera, tyle że w skali mikro. Fantastycznie sfotografowana, nakręcona z udziałem weteranów afrykańskiego kina opowieść o splocie religijnego fanatyzmu, żądzy władzy i korupcji okazuje się aktualna pod każdą szerokością geograficzną.

Źródło: Jakub Demiańczuk / Afrykamera.pl

Nagrody:
2015 Ghana Movie Awards – najlepsza charakteryzacja
2016 Canada International Film Festival w Vancouver – najlepszy film zagraniczny
2016 Africa Movie Academy Awards – najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia
2016 Golden Movie Awards – najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza scenografia

Nana Obiri Yeboah – urodził się w 1979 roku w Akrze w Ghanie. Napisał i wyreżyserował swoją pierwszą sztukę w wieku 14 w lokalnym kościele. W 2005 roku ukończył Kinematografię Cyfrową w Instytucie SAE w Londynie. „Przeklęci” są jego fabularnym debiutem reżyserskim. Jego najnowszy film „Walka nocą” jest obecnie w postprodukcji.

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. 

 Dokument bez tytułu