“Ostatni pociąg do zona verde”

afryka.org Kultura Książki „Ostatni pociąg do zona verde”

Ukazała się kolejna książka Paula Theroux po polsku. Tym razem, zamiast Kapsztadu i Kairu, są Kapsztad i Angola.

Wielka afrykańska podróż Paula Theroux sprzed kilkunastu lat zaowocowała doskonałym Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu. Dziesięć lat później pisarz wraca na swój ukochany kontynent, żeby przekonać się, jak bardzo oboje – on i Afryka – w tym czasie się zmienili.

Theroux tym razem rozpoczyna swoją samotną podróż w Kapsztadzie, potem rusza na północ przez RPA, Namibię, do Angoli, przemierzając świat wymazany z przewodników turystycznych. Po czterech tysiącach kilometrów zachwytów i rozczarowań pyta nagle z rozbrajającą szczerością: co ja tutaj robię?

Żywy, zabawny, sugestywny i bardzo osobisty Ostatni pociąg do zona verde. Lądem z Kapsztadu do Angolito końcowy rozdział afrykańskiej przygody pisarza, który dzięki swoim przenikliwym obserwacjom i przepięknej prozie przybliża świat kolejnym już pokoleniom czytelników.

Kup książkę!

O książce napisali:

  • Ta książka to praca przenikliwego obserwatora.„New York Journal of Books”

  • Najlepsza książka Theroux.„The Boston Globe”

  • Theroux to fantastyczny gawędziarz i sztukmistrz lokalnej egzotyki. To proza, która gna przed siebie w niesamowitym tempie.„The Sunday Times”

  • “Ostatni pociąg do zona verde” to intrygująca książka opisująca rzeczywistość, która wydaje się czasami bardziej apokaliptyczna niż u Cormaca McCarthy’ego.„The Observer”

  • Ta książka dowodzi, że z wiekiem Theroux nie zwolnił tempa i nie spoczął na laurach. […] Odważnie i czujnie opisuje problemy Afryki, jej niesprawiedliwości i historię.„San Francisco Chronicle”

Paul Theroux (ur. 1941) — amerykański powieściopisarz i podróżnik. Mieszkał w Malawi, Ugandzie i Singapurze, gdzie pracował dla Korpusu Pokoju i wykładał. W 1972 roku przeniósł się wraz z rodziną do Londynu. Jest autorem około trzydziestu powieści i kilkunastu książek reportażowych, ale największy rozgłos przyniosły mu książki podróżnicze, wśród których wymienić można wydane już w Polsce: Wielki bazar kolejowy (Czarne 2010), Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu. Szlakiem „Wielkiego bazaru kolejowego” (Czarne 2010), Stary Ekspres Patagoński (Czarne 2012), Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu (Czarne 2013) i Jechałem Żelaznym Kogutem. Pociągiem przez Chiny (Czarne 2015), za którą otrzymał prestiżową Thomas Cook Travel Book Award.

 Dokument bez tytułu