“Ciało obce”

afryka.org Kultura Film „Ciało obce”

Jaśminowa rewolucja, wyjazd do Francji i konfrontacja z nową rzeczywistością. W “Ciele obcym” problem uchodźstwa wymyka się stereotypom.

Po jaśminowej rewolucji młoda Tunezyjka przeprawia się do Francji. Początkowo zatrzymuje się u znajomego brata, lecz wkrótce zostaje zatrudniona przez bogatą wdowę w średnim wieku. Pomiędzy żyjącymi dotąd w cieniu mężczyzn Samią i Leilą tworzy się nieoczywista relacja, którą komplikuje jeszcze konfrontacja z przeszłością tunezyjskiej dziewczyny.

Filmowi Raji Amari udaje się uniknąć stereotypowego portretowania uchodźców. Pomimo dramatycznego zawiązania akcji, nie rażą tutaj klisze kina politycznego ani społecznie zaangażowanego. Autorka nagradzanych Pogrzebanych tajemnic (2009) i Czerwonego jedwabiu (2002) pozostaje wierna swoim subtelnej estetyce i stonowanemu modelowi narracji, w którym pierwszoplanową rolę pełnią skrywane sekrety i pragnienia kobiet. Kobiet, którym udaje się nawiązać nić porozumienia, niezależnie od dzielących je klasowych i kulturowych różnic.


Źródło: AfryKamera.pl / Michał Lesiak

Nagrody / wyróżnienia:
2016 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – oficjalna selekcja
2016 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dubaju – oficjalna selekcja
2017 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – oficjalna selekcja

Raja Amari – urodziła się w 1971 w Tunisie, Tunezja. Po uzyskaniu magistra literatury francuskiej na Uniwersytecie Tuniskim, ukończyła La FEMIS, francuską szkołę kinematograficzną. Jej pierwsza fabuła „Czerwona satyna“ (2002), która miała premierę na Festiwalu Filmowym w Berlinie, otrzymała wiele nagród i zdobyła uznanie publiczności oraz prasy. Jej drugi film „Pogrzebane sekrety“ (2009) został zaprezentowany w oficjalnej selekcji 66. Festiwalu Filmowego w Wenecji. W 2014 roku wyreżyserowała “Tunezyjską wiosnę“, film telewizyjny dla Arte Télévision.

Między 22 a 28 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha odbędzie się 12. edycja Festiwalu AfryKamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal afrykańskiej kinematografii. W programie ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich form, a także spotkania z twórcami, wystawy plakatów filmowych czy warsztaty dla dzieci. Filmy prezentowane w ramach Festiwalu AfryKamera nie wchodzą do polskiej dystrybucji, będzie to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Festiwal odbędzie się również w wybranych kinach w Białymstoku, Gdańsku, Koninie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. 

 Dokument bez tytułu