“Abu Haraz”

afryka.org Kultura Film „Abu Haraz”

„Abu Haraz” to niezwykły portret przemijania. W filmie obserwujemy historię mieszkańców spokojnej, sudańskiej wioski nad brzegiem Nilu. Ich proste, ale i radosne życie, zostaje przerwane przez plan budowy wielkiej tamy zaporowej. Reżyser, z charakterystyczną wrażliwością i wnikliwością, dokumentuje proces znikania całej wioski, wykorzenienia ludności z ich pierwotnego miejsca na ziemi.

Po raz pierwszy Drygas korzysta z formuły dokumentu obserwacyjnego. Więcej na temat wieloletniej pracy, problemów związanych z wizytami w Sudanie i swoich bohaterów, autor opowie na spotkaniu z publicznością, do którego dojdzie pierwszego dnia przeglądu – 1 grudnia w niedzielę.

Maciej Drygas to nie tylko reżyser, ale też skrupulatny historyk i, jak mówi sam o sobie, „archeolog”. Wydobywa, przetwarza i fenomenalnie wykorzystuje zapisy archiwalne w swoich filmach, ożywiając zapomniane historie – przy wykorzystaniu siły kina. To właśnie dzięki niemu Polacy poznali tragiczną historię z 1968 roku – samospalenia Ryszarda Siwca na Stadionie Dziesięciolecia, w akcie sprzeciwu wobec totalitarnej władzy. Ówczesnym mechanizmom wytworzonym przez system udało się zatrzeć wszelkie ślady po wydarzeniu. Dopiero za sprawą filmu „Usłyszcie mój krzyk” (projekcja – 1 grudnia) czyn Siwca przedarł się do świadomości zbiorowej. Na tyle skutecznie, że Ryszard Siwiec doczekał się pomników upamiętniających jego postać w czeskiej Pradze i w Warszawie, a także ulic nazwanych jego nazwiskiem w tych samych miastach.

W dniach: 3 – 9 grudnia w Iluzjonie odbędzie się współorganizowana przez Against Gravity i Filmotekę Narodową całościowa retrospektywa twórczości Macieja Drygasa – jednego z najbardziej uznanych, polskich dokumentalistów. Reżyser jest twórcą m.in. niezwykle poruszającego filmu Usłyszcie mój krzyk opowiadającym o samospaleniu Ryszarda Siwca na stadionie X – lecia we wrześniu 1968 roku, na znak protestu wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W swoim filmowym dorobku ma również tak znaczące i interesujące pozycje jak: Stan nieważkości – dotyczący początków radzieckiej kosmonautyki czy też Głos nadziei – poświęcony działalności Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Wśród dzieł Drygasa prezentowanych w Iluzjonie będzie można zobaczyć także: Jeden dzień w PRL, Cudze listy, a także premierowo najnowsze dzieło twórcy Abu Haraz. Przegląd uzupełnią dwa słuchowiska: Moja droga i Testament wyreżyserowanych przez artystę.
9 grudnia po projekcji filmu Abu Haraz zapraszamy na spotkanie z Maciejem Drygasem.

PLAN PROJEKCJI:
3.12; godz. 20.00 Usłyszcie mój krzyk, Polska 1991 48’
4.12; godz 20.00 Stan nieważkości, Polska 1994 62’ / Moja droga 47’ (słuchowisko)
5.12; godz, 20.00 Głos nadziei, Polska / Francja 2002 58’ / Testament 40’ (słuchowisko)
6.12; godz 20.00 Jeden dzień w PRL, Polska / Francja 2005 58’
7.12; godz 20.00 Cudze listy, Polska 2010 58’
8.12; godz 20.00 Abu Haraz, Polska 2013 75’
9.12; godz 20.00 Abu Haraz, Polska 2013 75’

Ceny biletów na seanse w dniach 3-7 grudnia – 11 zł
Bilet na projekcję filmu ABU HARAZ – 13 zł

Projekcje odbędą się również we Wrocławiu.

 Dokument bez tytułu