Afryka na Igrzyskach w Vancouver

afryka.org Wiadomości Sport Afryka na Igrzyskach w Vancouver

Pomimo, że sporty zimowe w Afryce praktycznie nie istnieją, 6 krajów kontynentu będzie konkurować podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbywają się w Vancouver w drugiej połowie lutego. Zawodnicy z krajów afrykańskich to podczas tych Igrzysk grupka dość przypadkowych zapaleńców, którzy w większości finansują się i trenują sami. A nie jest to proste, bo z powodów oczywistych, treningi muszą odbywać w Europie i Ameryce Północnej. Do tego dochodzi kosztowny sprzęt i trenerzy. Żaden nie spodziewa się medalu – już sama kwalifikacja i wyjazd na Olimpiadę jest dla nich powodem do dumy.

Ghana – kraj morza i słońca wyśle do Vancouver pierwszego zawodnika w historii. Jest nim 36-letni Alpejczyk Kwame Nkrumah-Acheampong, nazywany tez „Śnieżnym Lampartem”. Kwame jest samoukiem i sam się finansuje. Po raz pierwszy zobaczył śnieg w wieku 20 lat. Zakwalifikował się do Igrzysk startując w zawodach rozgrywanych w Iranie, Bośni i Turcji. Wystartuje w charakterystycznym czarno-białym uniformie w plamki lamparta.

Kenia – jest znana ze znakomitych lekkoatletów. Jeden z nich, Philip Boit, wystartuje już na swoich czwartych Igrzyskach zimowych, w biegu narciarskim na 15 kilometrów. Boit był pierwszym Kenijczykiem, który wziął udział w Olimpiadzie zimowej (w 1998 roku w Nagano, gdzie dobiegł do mety jako ostatni). Tegoroczna impreza będzie jego pożegnaniem z biegami narciarskimi. Po zakończeniu Igrzysk planuje wrócić na swoją farmę w Kenii.

Maroko – jako jeden z nielicznych krajów Afryki dysponuje stokami przygotowanymi do zjazdów narciarskich i posiada cała drużynę narciarstwa alpejskiego. W Vancouver najbardziej liczy na Samira Azzimaniego, który jako jedyny z drużyny ma szanse na dojechanie do mety bez upadku. Samir uczył się jeździć w Alpach Francuskich.

Etiopia – wysyła na Olimpiadę jednego zawodnika, Robela Teklemariama. Robel specjalizuje się w biegach narciarskich. W Etiopii trenuje na nartorolkach, bywa też zimą w Europie. Zaczynał swoją przygodę z narciarstwem w USA, gdzie studiował. Będzie to jego drugi występ na Igrzyskach. Robel prowadzi bloga, na którym relacjonuje swoje sportowe osiągnięcia: http://5dreams.panasonic.net/robel_teklemariam/

RPA – to jedyny kraj Afryki, który ma do dyspozycji szczęśliwa kombinację: trochę śniegu, infrastrukturę, pieniądze i mieszkańców oszalałych na punkcie wszelkich sportów. Wysyła do Vancouver trzech zawodników Petera Scotta (narciarstwo alpejskie), Olivera Kraasa (biegi narciarskie) and Bruce’a Warnera (narciarstwo alpejskie paraolimpijskie). Wszyscy zawodnicy mieszkają i trenują w Europie.Scott i Warner są trenowani przez byłego południowoafrykańskiego alpejczyka, Alexandra Heatha, jak dotąd najbardziej utytułowanego Afrykańczyka podczas zimowych Olimpiad.

Senegal – będzie reprezentowany przez Levti Secka, dla którego będą to drugie Igrzyska Zimowe. Ten 28-letni Senegalczyk wystartuje w Supergigancie. Od 10 miesięcy trenuje w Austrii. W Vancouver planuje nie tylko zdobyć lepsze miejsce niż ostatnio w Turynie (gdzie startował z numerem 55 i nie ukończył zjazdu), ale też pobić swój osobisty rekord. Levti nie jest pierwszym Senegalczykiem, który bierze udział w Olimpiadzie zimowej – jego rodak, Lamine Guèye, był pierwszym w historii afrykańskim narciarzem który wystartował na Igrzyskach. Lamine jest obecnie prezesem senegalskiego Związku Narciarstwa.

maru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *