Afryka jak z bajki

afryka.org Czytelnia Edukacja Afryka jak z bajki

Projekt „Afryka jak z bajki” jest kontynuacją działań na rzecz edukacji globalnej i rozwojowej, prowadzonych od kilku lat przez Fundację „Afryka Inaczej”. W poprzednich latach Fundacja wydała dzięki wsparciu MSZ podręcznik nie tylko dla nauczycieli geografii i historii „Czy Afryka jest krajem?” i stworzyła specjalną stronę afryka.org/edukacja, a także przygotowała specjalny poradnik dla nauczycieli „Jak mówić polskim dzieciom o dzieciach Afryki?”. Tym razem Fundacja nagrała afrykańskie bajki z czterech stron Afryki, czytane przez osoby pochodzenia afrykańskiego.

Wszystkie osiem bajek, po dwie z Sudanu, Kongo-Brazzaville, Senegalu i Tanzanii, zostało nagranych w studio. Cztery, znalazły się również w wersji filmowej. Oprócz tych dwóch form przekazu, bajki powstały również w wersji elektronicznej książki, dostępnej na fundacyjnej stronie www.afryka.org.

Projekt “Afryka jak z bajki” jest kolejną odsłoną działań prowadzonych przez Fundację “Afryka Inaczej” na rzecz edukacji globalnej, w kontekście Afryki i jej przybliżania polskim odbiorcom. Afryka ukazywana przez pryzmat

stereotypów, ma swoje drugie oblicze, często pomijane w komunikacji na temat tego kontynentu. To drugie oblicze skupiają w sobie, jak soczewka, afrykańskie bajki, które mają uniwersalny przekaz, adresowany do wszystkich kategorii wiekowych. Wykorzystując bajki, których treść nie wymaga merytorycznego przygotowania odbiorców, projekt “Afryka jak z bajki” zaprosił do poznawania Afryki różnorodnej, w której oprócz negatywnych wydarzeń, zachodzą pozytywne procesy kulturotwórcze, stanowiące o uniwersalności afrykańskiej tradycji w globalnej rzeczywistości. Projekt uwzględnia jednocześnie postulat formułowany przez osoby pochodzenia afrykańskiego, które coraz częściej chcą uczestniczyć w edukacji globalnej i opowiadać o kontynencie z perspektywy mieszkańców Afryki, a tym samym mówić w swoim imieniu. W ten sposób spełniony jest kluczowy element edukacji globalnej, która nie jest realizowana wyłącznie przez pośredników, pochodzących z kraju poza-afrykańskiego, w którym realizowane są zadania z zakresu tej edukacji, ale także przez reprezentantów kontynentu afrykańskiego.

Dotychczasowe doświadczenia Fundacji “Afryka Inaczej” wskazują na dużą potrzebę realizacji projektów w wyżej opisanym ujęciu – mówi Mamadou Diouf, założyciel „Afryki Inaczej”. – W edukację globalną angażują się dwie strony. Osoby pochodzenia afrykańskiego i w przypadku działań z zakresu edukacji globalnej w Polsce, Polki i Polacy. W ten sposób powstaje modelowy dialog między dwiema rzeczywistościami. Poprzednie projekty, zrealizowane przez Fundację “Afryka Inaczej” cieszyły się dużym zainteresowaniem ich adresatów. Jednocześnie utorowały drogę nowym kierunkom w edukacji globalnej. Edukacja globalna przez kulturę okazała się być jednym z najatrakcyjniejszych sposobów na przybliżenie zagadnień, którym poświęcona jest edukacja rozwojowa i globalna. Projekt “Afryka jak z bajki” ma pomóc w uatrakcyjnieniu oferty edukacyjnej, a jednocześnie objąć edukacją nie tylko dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz ich nauczycieli, ale też inne grupy społeczeństwa polskiego.

Bajki nagrane, sfilmowane i zapisane w książce elektronicznej są dostępne dla każdego, kto dysponuje dostępem do Internetu. Można je pobrać ze strony Afryka.org, i wykorzystać do prowadzenia zajęć, jako pomoc w nauczaniu uczniów szkół podstawowych. Mogą z nich korzystać również rodzice, i właściwie każdy zainteresowany afrykańską kulturą i poznawaniem Afryki. Sama książka z bajkami, która jest w wersji elektronicznej, jest o tyle niezwykła, że została zilustrowana rysunkami przygotowanymi przez uczniów trzech białostockich szkół podstawowych. Dzieci miały okazję stworzyć swoje prace w czasie specjalnych warsztatów prowadzonych przez Mamadou Dioufa w Szkole Podstawowej numer 11 w Białymstoku.

Bajki zostały opracowane i przeczytane przez Inedes Mabounda Ntsiomo z Kongo (Kongo-Brazaville), Nagmeldina Karamallę z Sudanu, Stephano Sambali z Tanzanii i Mamadou Diouf z Senegalu. Muzykę, która posłużyła do ich zilustrowania nagrał duet Diouf i Buba Kuyateh.

Bajki w formacie mp3 (audio) są do bezpłatnego pobrania – zobacz linki do pobrania poniżej. Cztery filmy z bajkami można obejrzeć w kanale YouTube, www.yotube.com/afrykaorg. Książkę „Afryka jak z bajki”, w wersji elektronicznej, można również pobrać z naszej fundacyjnej strony – pobierz wersje pdf i/lub epub.

Posłuchaj i pobierz:

Dlaczego zające mają krótkie ogonki

Fatima

Hiena i żebrak

Król i drzewo

Mrówka

Piękny młodzieniec

Zagubiona krowa

Złoto i deszcz

Paweł Średziński

Nagrania bajek w wersji audio i video oraz e-książka, które powstały w ramach projektu “Afryka jak z bajki” są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji “Afryka Inaczej”. Utwory powstały w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2012. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworów, pod warunkiem zachowania ww. informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

 Dokument bez tytułu