Africa Stop Ebola, czyli muzycy w walce z epidemią

afryka.org Kultura Muzyka Africa Stop Ebola, czyli muzycy w walce z epidemią

Cały świat dziś mówi o nagraniu nowej wersji Do They Know It’s Christmas, zainicjowanym przez Boba Geldofa. W utworze usłyszeć można gwiazdy światowego formatu, jak Bono, Rita Ora czy Coldplay. Dochody ze sprzedaży mają zostać przekazane na walkę z ebolą.

Mimo szczytnego celu, projekt spotkał się z różnymi reakcjami. Jego twórcy oskarżani są o promowanie negatywnego obrazu Afryki. Wiele osób zarzuca także Geldofowi, że zamiast prosić o nagranie amerykańskich i europejskich celebrytów, powinien był zaangażować afrykańskich muzyków i dać im szansę przedstawienia swojego stanowiska.

Jak się okazuje, jeszcze przed publikacją Do They Know It’s Christmas 2 powstał utwór Africa Stop Ebola. Nagrany został przez afrykańskich muzyków, takich jak Tiken Jah Fakoly, Sekou Kouyate, Kandia Kora z Gwinei oraz Didier Awadi z Senegalu. Według twórców piosenki, światowe media zupełnie ignorują historie zachorowań na ebolę w Afryce, które mają pozytywne zakończenie. Dlatego tekst Africa Stop Ebola przepełniony jest nadzieją. Opowiada o „niewidzialnym wrogu“, którego da się pokonać, o zaufaniu lekarzom i o walce ze stygmatyzacją ofiar eboli. Mówi także o tym, jak walczyć z chorobą. Piosenka śpiewana jest po francusku oraz w językach afrykańskich, aby dotarła do jak największej liczby słuchaczy. Dochód ze sprzedaży utworu przekazany zostanie na organizację Doctors Without Borders.

Karolina Drejerska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 Dokument bez tytułu