7 Dni Afryka: Oskarżeni o “Murzyna”

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej 7 Dni Afryka: Oskarżeni o „Murzyna”

Koniec roku przyniósł informację o uznaniu 76-letniej mieszkanki Leśnej koło Jeleniej Góry, winna kierowania rasistowskich wyzwisk. Tymczasem Sąd Okręgowy Warszawa-Praga uniewinnił Kubą Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, których bezskutecznie chce ukarać, obrażony przez nich Alvin Gajadhur.

W pierwszej sprawie, rzecz dotyczyła dziewięciolatka, któremu kobieta z Leśnej groziła śmiercią i nazywała go „czarnuchem” i „czarnym”. Sąd uznał Eugenię S. za winną dyskryminacji rasowej, warunkowo zawieszając sprawę na okres jednego roku. Jeśli jednak znów dojdzie do podobnej sytuacji, proces będzie wznowiony.

Wyzwiska pod adresem chłopca, który wyróżniał się swoim kolorem skóry, wynikały z tego, że kobiecie nie podobało się to, że piłka nieraz lądowała w jej ogródku, pomiędzy grządkami. Z powodu koloru skóry nazwała chłopca „czarnym” i „czarnuchem”. Zdaniem sądu nie zaszło prawdopodobieństwo spełnienia gróźb staruszki, gdyż chłopiec i jego koledzy nie obawiali się groźnych zapowiedzi. Jednocześnie sąd uznał słowa „czarny” i „czarnuch za obraźliwe. „Takich słów nie można używać wobec nikogo” i nic ich nie uzasadnia.

Innego zdania są sędziowie w sprawie Wojewódzkiego i Figurskiego. Sprawa stała się głośna i dotyczyła programu, w którym obaj oskarżeni przez Gajadhura, postanowili zakpić z „Murzyna”. Potem tłumaczyli to formułą swojego wystąpienia, ale Gajadhura nie przeprosili, i dalej obrażali swojego oskarżyciela i ofiarę w jednym. Przed wyborami parlamentarnymi, w których startował miał być ich zdaniem „politycznym murzynem na listach PiS-u”. Przypomnijmy, że Gajadhur nie pochodzi z Afryki. Jak się okazało, w tym przypadku, sąd nie chce przyznać, że Wojewódzki i Figurski obrazili i zawinili. I nie zareagował, tak jak zrobił to sąd z Dolnego Śląska w sprawie 9-letniego chłopca. Tam przecież też sędzia mógł powiedzieć, że np. mieszkanka Leśnej działała w przypływie gniewu. Jednak czy jest to wystarczający powód do uniewinniania?

Paweł

Projekt “Afrykanie w Polsce – badanie i monitoring na rzecz zwalczania dyskryminacji”, realizowany w ramach dotacji otrzymanej z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, jest projektem o zasięgu ogólnopolskim i ma na celu sprawdzenie, jak po pięciu latach, od przeprowadzenia pierwszych kompleksowych badań na temat postrzegania Afryki i jej mieszkańców przez obywateli Polski oraz pierwszego monitoringu polskich mediów, zmienia się stosunek polskiego społeczeństwa i mediów wobec osób pochodzenia afrykańskiego.

W rezultacie projekt dostarczy kluczowych danych, niezbędnych do prowadzenia działań, które w sposób systemowy przeciwdziałają nietolerancji i dyskryminacji, w tym pomogą też lepiej zrozumieć współczesne źródła zjawiska mowy nienawiści. Jednocześnie projekt zajmie się grupą osób pochodzenia afrykańskiego, której nie są poświęcane dedykowane i odrębne badania, i będzie prowadzony przy bezpośrednim udziale Afrykanów.

Zobacz poprzednie wyniki badań i monitoringu prowadzonych przez naszą Fundację.

 Dokument bez tytułu